6. mai 1999 kell 22:00

Riik tahab toetada teadustoodete eksporti

Pärnoja ütles eile ekspordifoorumil esinedes, et majanduskasvu kindlustamiseks Eesti piiratud ressursside juures tuleb arendada teadusmahukat tootmist, suurendada investeeringuid innovatsiooni ning teadus- ja arengutegevusse.

Pärnoja sõnul on majanduse struktuur tasakaalust väljas, sest kõik sektorid pole võrdselt arenenud. Samas ei tähenda intellektuaalsusele ja teadusmahukusele rõhumine teiste valdkondade toetusest ilma jätmist, märkis ta. «Seni on vähe toetatud innovatsiooni,» ütles Pärnoja.

Minister lausus, et teadusmahuka tootmise toetamiseks tuleb luua tugikeskuste süsteem ideede väljaarendamiseks, mille baasilt luua ettevõtteid. «Riik saab toetada selliseid ettevõtteid riskikapitali loomisega stardiimpulsiks,» ütles minister. «Edasi peavad nad saama iseseisvaks,» lisas ta.

Pärnoja sõnul võiks riik toetada ekspordipoliitika vallas näiteks Eestis edukalt arenenud geenitehnoloogiat.

Ekspordi arendamiseks koostatava ekspordipoliitika põhisuundade hulka kuuluvad innovaatika soodustamise kõrval ka soodsa ettevõtluskeskkonna loomine seadusandluse ja infrastruktuuri näol, ekspordigeograafia laiendamine Kesk-Euroopasse ning välisinvesteeringute kaasamine.

Samuti peab riiklik ekspordipoliitika oluliseks teenuste ekspordi suurendamist ja rahvusvaheliste standardite rakendamist kaubanduses.

Autor: BNS

Hetkel kuum