Silva Männik • 27. juuni 1999 kell 22:00

Apananski jätkab tühjade lubadustega

Eestis tegutsevate kindlustusseltside esindajatel ja Kindlustusseltside Liidul pole ASA Kindlustuse ja AB Elukindlustuse väidetavast uuest investorist mingisugust teavet.

AB Kindlustuse Grupi suuromanik Leonid Apananski teatas poolteist nädalat tagasi, et seltside enamusaktsiate müümiseks on sõlmitud leping, mille tingimused avalikustatakse 14 päeva jooksul. Tema sõnul maksavad uued aktsionärid osaluste müügist saadava rahaga tagasi ASi Maakri Ehitus võlakirjadesse paigutatud raha. See on praegu kehtiva kindlustusseadusega vastuolus.

Hansapanga Kindlustuse juhatuse esimees Priit Potissepp ütles, et sellise investori olemasolu on raske uskuda. «Kas tõesti on kuskil keegi nii rikas, kes arvab, et kui ta investeerib kas kuludest või valedest investeeringutest kaotatud reservide puudujääkide katteks kümneid miljoneid kroone, siis see tasub end ära,» imestas ta. «Kus on selles loogika?»

Potisepa sõnul oleks AB Kindlustuse Grupi seltside uue suurinvestori olemasolu ime.

Kindlustusinspektsiooni direktori asetäitja Kaido Tropp kohtus enda kinnitusel AB Kindlustuse Grupi võimalike investoritega teisipäeval. Ta ütles, et ei anna investorite kohta informatsiooni enne firma tausta kohta paberite esitamist ja raha laekumist. «Küsisime neilt infot, mida investorite kohta tavaliselt küsitakse ja nad lubasid meid kahe nädala jooksul informeerida,» rääkis ta.

ASA Kindlustuse juhatuse esimees Sergei Net?ajev on varem teatanud investoritest, kellega läbirääkimisi peetakse. Ükski investor pole ise seda kinnitanud.

Net?ajevi sõnul on läbirääkimisi peetud Pohjola, Zürich Grupi, Alte Leipzigeri ning Ühispanga Elukindlustusega. Pohjola Gruppi kuuluva Seesam Kindlustuse peadirektor Ivo Kuldmäe on kinnitanud, et läbirääkimisi ASA Kindlustusega ei peeta ja Pohjola nende vastu huvi ei tunne. Zürich Kindlustuse Eesti ASi juhatuse esimees Olev Saadoja ütles, et läbirääkimisi ASA Kindlustuse ostmiseks pole peetud. «Nad käisid küll korra Zürich peakorteris ja muu jutu käigus mainisid, et neil on siin paar seltsi müüa,» rääkis ta. Saadoja sõnul pole tõsise investori puhul tarvis pärast lepingu sõlmimist niimoodi salatseda.

Strateegilist investorit on AB Kindlustuse Grupp otsinud juba eelmise aasta novembrist ja hiljemalt 27. novembriks 1998 pidi selguma uus välispartner. Kahel korral on AB Kindlustuse Grupp teatanud ka lepingute sõlmimisest.

Detsembris teatas AB Kindlustuse Grupp, et leping on sõlmitud Briti investeerimisfirmaga First Western Ltd ASA Kindlustuse ja AB Elukindlustuse aktsiate müügiks ühele Londoni börsi vabaturul noteeritud rahvusvahelisele investeerimisfirmale.

Teine läbirääkimiste partner oli Leonid Apananski sõnul USA finantskorporatsioonile Bankers Trust Ltd ning ühele Iisraeli finantsgrupile kuuluv investeerimisfirma TBI Holding Company NV. Samal ajal kinnitas EVEA Panga investorina väljakuulutatud investeerimisfirma Siege PLC, et neil on kavatsus investeerida panganduse kõrval samuti Eesti kindlustusturule ja AB Kindlustuse Grupiga peetakse läbirääkimisi. Mõlemad investeeringud jäid tegemata.

Jaanuaris teatas Apananski veel ühe eellepingu sõlmimisest, mis peagi unustati.

ASA Kindlustuse audiitorfirma Deloitte & Touche avaldas möödunud nädalal kahtlust seltsi võimes tegevust jätkata.

Zürich Kindlustuse Eesti esindaja Olev Saadoja sõnul võib seltside pankrotistumisel kindlustusportfelli ülevõtmine raskeks osutuda, sest ASA portfell on erinev kui teistel seltsidel. Mis selle portfelliga ikka teha, kui selts tegeleb Venemaaga seotud klientide ja riskantsete tolligarantiidega, mida teised seltsid ei paku, ütles Saadoja.

Hetkel kuum