Poola pangandus läheb väliskapitalile

Läinud nädalal omandasid Itaalia UniCredito ja Saksamaa Allianz 52 protsenti Poola ühest suuremast pangast Pekao SA, mis kontrollib umbes viiendikku kohalikust pangandusturust. Tehingu maksumuseks oli 1,1 miljardit dollarit.

Allied Irish Banks (AIB) aga kindlustas oma positsiooni Poola kiiresti arenevas lääneosas, ostes 582 miljoni dollari eest 80 protsenti Bank Zachodnis. Lisaks on AIB kontrolli all veel Wielkopolski Bank Kreditowy Poznani linnas.

Nende tehingute järel on umbes 60% Poola pangandusest läinud väliskapitali kätte ning neil lääne pankadel, kes pole tänaseks veel Poola turule jõudnud, jääb võimalusi järjest vähemaks.

Samal ajal vaieldakse Poolas nii pangandussektori välismaalastele erastamise otstarbekuse kui valitsuse eelistuste üle erastajate valikul.

Valitsus on seisukohal, et Poola kapitalinappuses pangandussektorit saab Euroopa ühisturul konkurentsivõimeliseks muuta vaid välismaiste investeeringute ning kogemuste abil.

Samas leiavad kohalikud ärimehed, et valitsusel võib tekkida raskusi oma makromajanduslike eesmärkide realiseerimisel, kui nii suur osa finantssektorist on välismaalaste kontrolli all.

Lisaks on kolm endist rahandusministrit Andrzej Olechowski, Jerzy Osiatynski ja Marek Belka saatnud kirja Poola praegusele rahandusministrile Leszek Balcerowiczile, milles seatakse küsimärgi alla UniCredito valik Pekao SA pikaajaliseks strateegiliseks partneriks.

Eksministrid hoiatavad, et finantssektori poliitika kujundamisel ei tohiks mingil juhul määravaks olla eelarvelised kaalutlused -- läinud nädalal sõlmitud erastamistehingutest laekuvad summad katavad umbes poole Poola käesoleva aasta eelarvedefitsiidist.

Autor: ÄP

Hetkel kuum