• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Suve tipphetked mööduvad Viljandis

  22.--25. juulini Viljandis
  23. juuli päevapilet 190 krooni
  24. juuli päevapilet 200 krooni
  25. juuli päevapilet 190 krooni
  festivali pass 450 krooni
  info (27) 42 73 52
  Viljandi pärimusmuusikafestival, kenad inimesed, kapist välja otsitud rahvarõivad ning pastlad moodustavad selle osa suvest, milleta läbi ei saa.
  Baltimaade populaarseim rahvamuusikaüritus on sel aastal pühendatud eesti rahvamuusika koguja ja populariseerija August Pulsti 110. sünniaastapäevale. Ei valeta need, kes väidavad, et ilma Pulstita poleks Eesti Rahva Muuseumi Tallinna osakonda ega Eesti Kunsti Muuseumi. Samuti oleks olemata Muusikamuuseum ja Tori muuseum.
  Vanameistri sünniaastapäeva tähistamisest võtavad osa oma ala kõvemad tegijad Eestist ja mujalt. Nii on näiteks festivali raames võimalik oma silmaga näha Mordva kuulsaimat rahvamuusikaansamblit Torama, kes annab suure menuga kontserte Venemaal ning läänes.
  Rootsi päritolu ansambel Hoven Droven lummab kõiki folgisõpru, sest nende looming on unikaalne ja jõuline segu pärimusmuusikast ning metsikust rokist. Nende lugudes peavad meeletut kahevõitlust viiul ja kitarr. Bändi iseloomustavad jõulisus, detailide viimistlus, vallatu puhtus ja tõeline virtuoossus.
  Eesti rahvamuusikutest on kohal kogu paremik. Taas on kõigil festivali külalistel võimalik näha-kuulata suurepärast Eestimaa venelaste ansamblit Rasta Orchestra, kelle hittlugu «Rastafari armastuse jõgi» sattus 1996. aastal Moskvas välja antud CD-kogumikule «Vene reggae». Bänd esitab ainulaadset ja kordumatut kohalikul folklooril põhinevat reggae-muusikat ning see tuleb neil korraldajate sõnul üllatavalt hästi välja.
  Südameid murravad loomulikult Kihnu tüdrukud, kes igal aastal seelikute lehvides Viljandisse esinema tulevad.
  Sama suurt põnevust pakub ansambel Dagö ning karismaatilise häälega Lauri Saatpalu. Suurt tutvustamist Dagö ei vaja. Korraldajad ütlevad, et see on ansambel, kellel on pastlad jalas, mitte peas.
  Iga päev on soovijatel võimalik osa võtta õpitubadest ning külastada pillilaata ja näitusi. Samuti saab kuulata ja vaadata välisesinejate workshop'e ning eestlaste muinasjutuetendusi.
  Tantsuklubis õpetatakse kõigile soovijatele festivali tantsu -- ingliskat.
  Õpitoad
  Sel aastal on esmakordselt festivali raames avatud õpitoad. Kolme päeva jooksul saavad kuulajad ülevaate torupillist ja selle ehitamisest. Võimalik on selgeks õppida vanad pillilood, regilaulud. Labajalavalss ja festivali tants «Ingliska». Väga mahukas ülevaade antakse eesti rahvamuusika ühest propageerijast August Pulstist, kellele tänavusuvine festival pühendatakse. Eneseharimise eest festivali korraldajad raha ei küsi.
  Osaleja soovitab
  toomasvilosius | Toomas Vilosius | riigikogu liige
  Olen Viljandi pärimusmuusikafestivalist osa võtnud mitmel korral ning ma julgen seda üritust soovitada kahel põhjusel.
  Esiteks mängitakse seal tõelist eesti rahvamuusikat ning ka neid muusikapalu, millest meie laulud välja kasvanud on. Leian seal mängitavast muusikast alati üles need elemendid, mille tõeline fänn ma tegelikult olen.
  Teiseks paeluvad mind festivalist osa võtvad noored. See on see osa, kes pole veel hukka läinud. Nad on avatud ja armunud ning ei loobi õlut juues pudeleid tänavale puruks.
  Viljandi pärimusmuusikafestivalil olles tekib seletamatu fiiling. Ma pole elus nii palju tantsinud kui ühel aastal Viljandi kinos Rubiin, kus mängis ansambel Folkmill. Olin tantsupõrandal mitmeid tunde järjest.
  Siiani tundub uskumatu.
  Esinejad
  Kirsimägi
  Zorbas, Tbilisi (Gruusia), Henry Laks & Doora, Junnut (Soome), Slobo Horo (Soome), VLÜ, Fluxus (Flandria), Maria Kalaniemi & Aldargaz, Ummaleelo, Hoven Droven (Rootsi)
  Kaevumägi
  Torop, Jaama, Kaasik, Lindpriid, Kalluste & Veski, Kukerpillid ja Kihnu tüdrukud, Thoratax (Taani), TRE (Iirimaa), Torama (Mordva), Johanson ja vennad, Untsakad, Tulli Lum
  Köömneait
  Tuulekandled, Ma Istu Ilu Mäel, Viiul & Hiiukannel, Kuusealused, Ok Tiim, Laulu-Line, 1. Sõda ja Armastus/2. Cätlin & Meelika, Unni Lövlid & Co (Norra), Igor Tõnurist, Hõbejoude
  Päevatelk
  Jääboiler, Sookailu Palavikumaa, Eter (Rootsi), Kukerpillid ja Kihnu tüdrukud, Tummel (Rootsi), Kihnu tüdrukud, Untsakad, Junnut (Soome), TRE (Iirimaa), Sammalaeg, L'Dorado
  Kultrahoov
  Hõbejoude, Eter (Rootsi), Aivar Teppo ja Ants Taul, Telemark (Norra), Udikas ja sõbrad, Rasta Orchestra, Kilvet & Tamm, Korsaaritsükkel, Noored Moosekandid, Ethnokonservid DJ, Saaremets & DJ Tõun, Siidisõsarõ, Tuksam ja sõbrad, Dagö
  Jaani kirik
  Silvi & Sofia, Tuule, Robert, Celia; Triskele, Euterpe
  24. juulil kell 22.00
  Kirsimägi
  pilet 90 krooni
  Maailma andekaim akordionist. Ansambli nimi pandi Uurali mägedes elavate skinhead'ide hõimu järgi. Esimene plaat «IHO» sai Soomes kiiresti tuntuks. Seda müüdi edukalt ka mujal Euroopas ja Ameerikas.
  24. juuli öösel
  Päevatelk
  pilet 60 krooni
  Asi sai alguse sellest, et oli aasta 1934, kui meie küla kulak ostis endale grammofoni. Vahetevahel sattus meie kanti ka kaubajuut, kes tõi päälinnast uusi plaate, kus laulsid A. Rinne ja A. Eskola. Neid kuulates muutus hing rahutuks, uni olematuks ja nii see kõik algas -- vigel nurka ja pillimehaks!
  Meie igaõhtused esinemised vallamajas ärgitasid maarahvast unistama paremast elust. Nii nad linna rändasidki -- va untsakate eest pakku. Meie neile järele. Memm õmbles vanaisa pulmakuuest viied kuued. Siin pole imestada midagi: vanaisa oli tubli, laia turjaga töömees, ei tema mänginud malet ega kedagi. Meie seevastu anname linnahärrade mõõdu välja.
  Nii võib seletada sõna Untsakad tähendust.
  24. juulil kell 14.00
  Kirsimägi
  pilet 60 krooni
  Kümme aastat tagasi jaanilaupäeva ajal kokku tulnud Väikeste Lõõtspillide Ühingu repertuaar on nii suur, et seda on raske ühe õhtuga täismahus läbi mängida. Üle terve armsa kodumaa kutsutakse neid ikka ja jälle suurematele olengutele ja massiüritustele kuulajate meelt lahutama.
  Ansambli looming pärineb otse laulikutelt ning Tartu Kirjandusmuuseumi fondidest. Ühing jätkab edaspidigi kaevamist, et leida uusi, hästi unustatud vanu laule.
  24. juulil kell 19.00
  Jaani kirik
  pilet 25 krooni
  Niisuguseid hääli, nagu selles bändis leidub, on Eestis väga vähe. Ansambli solist Heikki-Rein Veromann laulab nii, et aknaklaasid värisevad. Teine solist Ergo-Hart Västrik paneb naised lahinal nutma ning tegelikult on tema õige koht Inglise tippansamblites.
  23. juulil kell 13.00
  Kultrahoov
  pilet 25 krooni
  Ants Taul folkmuusikute seas tutvustamist ei vaja.
  Eesti torupillimeister ja oma ala tõeline tegija.
  Maria Kalaniemi & Aldargaz
  Untsakad
  Väikeste Lõõtspillide Ühing
  Triskele
  Ants Taul
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Enefiti börsikell kuulutab Eesti väikeaktsionäri triumfi
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Erootikapood loobus börsiplaanidest Omanik: me ei sobitu oma harimata juhatusega börsile
Tallinna börs teatas täna, et erootikapoode Hot Lips opereeriv HC Pro AS on otsustanud börsiletulekust loobuda. Ettevõtte juhi ja omaniku Timo Juhani Majuri sõnul selgus, et lisakapitali neil siiski vaja ei ole, samuti tekkis tal tunne, et nad ei sobi börsile.
Tallinna börs teatas täna, et erootikapoode Hot Lips opereeriv HC Pro AS on otsustanud börsiletulekust loobuda. Ettevõtte juhi ja omaniku Timo Juhani Majuri sõnul selgus, et lisakapitali neil siiski vaja ei ole, samuti tekkis tal tunne, et nad ei sobi börsile.
Leedu keelas Linnamäel sealse Forum Cinemase ostu
Apollo kinokontserni omanikul Margus Linnamäel ei lähe suurkonkurendi Forum Cinemase ostuga just kuigi hästi: Eestis tekkinud probleemide järel teatas ka Leedu, et selline koondumine ei lähe läbi.
Apollo kinokontserni omanikul Margus Linnamäel ei lähe suurkonkurendi Forum Cinemase ostuga just kuigi hästi: Eestis tekkinud probleemide järel teatas ka Leedu, et selline koondumine ei lähe läbi.
Vanglaleival Hubert Hirve varju nähakse jätkuvalt restoraniäris
Kohtu hinnangul on hoolimata aastaid kestnud eelvangistusest säilinud ettevõtja Hubert Hirve kontroll restoraniäris, mis hiljuti kesta vahetas.
Kohtu hinnangul on hoolimata aastaid kestnud eelvangistusest säilinud ettevõtja Hubert Hirve kontroll restoraniäris, mis hiljuti kesta vahetas.