Vilve Torn • 22. juuli 1999 kell 22:00

Suve tipphetked mööduvad Viljandis

22.--25. juulini Viljandis

23. juuli päevapilet 190 krooni

24. juuli päevapilet 200 krooni

25. juuli päevapilet 190 krooni

festivali pass 450 krooni

info (27) 42 73 52

Viljandi pärimusmuusikafestival, kenad inimesed, kapist välja otsitud rahvarõivad ning pastlad moodustavad selle osa suvest, milleta läbi ei saa.

Baltimaade populaarseim rahvamuusikaüritus on sel aastal pühendatud eesti rahvamuusika koguja ja populariseerija August Pulsti 110. sünniaastapäevale. Ei valeta need, kes väidavad, et ilma Pulstita poleks Eesti Rahva Muuseumi Tallinna osakonda ega Eesti Kunsti Muuseumi. Samuti oleks olemata Muusikamuuseum ja Tori muuseum.

Vanameistri sünniaastapäeva tähistamisest võtavad osa oma ala kõvemad tegijad Eestist ja mujalt. Nii on näiteks festivali raames võimalik oma silmaga näha Mordva kuulsaimat rahvamuusikaansamblit Torama, kes annab suure menuga kontserte Venemaal ning läänes.

Rootsi päritolu ansambel Hoven Droven lummab kõiki folgisõpru, sest nende looming on unikaalne ja jõuline segu pärimusmuusikast ning metsikust rokist. Nende lugudes peavad meeletut kahevõitlust viiul ja kitarr. Bändi iseloomustavad jõulisus, detailide viimistlus, vallatu puhtus ja tõeline virtuoossus.

Eesti rahvamuusikutest on kohal kogu paremik. Taas on kõigil festivali külalistel võimalik näha-kuulata suurepärast Eestimaa venelaste ansamblit Rasta Orchestra, kelle hittlugu «Rastafari armastuse jõgi» sattus 1996. aastal Moskvas välja antud CD-kogumikule «Vene reggae». Bänd esitab ainulaadset ja kordumatut kohalikul folklooril põhinevat reggae-muusikat ning see tuleb neil korraldajate sõnul üllatavalt hästi välja.

Südameid murravad loomulikult Kihnu tüdrukud, kes igal aastal seelikute lehvides Viljandisse esinema tulevad.

Sama suurt põnevust pakub ansambel Dagö ning karismaatilise häälega Lauri Saatpalu. Suurt tutvustamist Dagö ei vaja. Korraldajad ütlevad, et see on ansambel, kellel on pastlad jalas, mitte peas.

Iga päev on soovijatel võimalik osa võtta õpitubadest ning külastada pillilaata ja näitusi. Samuti saab kuulata ja vaadata välisesinejate workshop'e ning eestlaste muinasjutuetendusi.

Tantsuklubis õpetatakse kõigile soovijatele festivali tantsu -- ingliskat.

Õpitoad

Sel aastal on esmakordselt festivali raames avatud õpitoad. Kolme päeva jooksul saavad kuulajad ülevaate torupillist ja selle ehitamisest. Võimalik on selgeks õppida vanad pillilood, regilaulud. Labajalavalss ja festivali tants «Ingliska». Väga mahukas ülevaade antakse eesti rahvamuusika ühest propageerijast August Pulstist, kellele tänavusuvine festival pühendatakse. Eneseharimise eest festivali korraldajad raha ei küsi.

Osaleja soovitab

toomasvilosius | Toomas Vilosius | riigikogu liige

Olen Viljandi pärimusmuusikafestivalist osa võtnud mitmel korral ning ma julgen seda üritust soovitada kahel põhjusel.

Esiteks mängitakse seal tõelist eesti rahvamuusikat ning ka neid muusikapalu, millest meie laulud välja kasvanud on. Leian seal mängitavast muusikast alati üles need elemendid, mille tõeline fänn ma tegelikult olen.

Teiseks paeluvad mind festivalist osa võtvad noored. See on see osa, kes pole veel hukka läinud. Nad on avatud ja armunud ning ei loobi õlut juues pudeleid tänavale puruks.

Viljandi pärimusmuusikafestivalil olles tekib seletamatu fiiling. Ma pole elus nii palju tantsinud kui ühel aastal Viljandi kinos Rubiin, kus mängis ansambel Folkmill. Olin tantsupõrandal mitmeid tunde järjest.

Siiani tundub uskumatu.

Esinejad

Kirsimägi

Zorbas, Tbilisi (Gruusia), Henry Laks & Doora, Junnut (Soome), Slobo Horo (Soome), VLÜ, Fluxus (Flandria), Maria Kalaniemi & Aldargaz, Ummaleelo, Hoven Droven (Rootsi)

Kaevumägi

Torop, Jaama, Kaasik, Lindpriid, Kalluste & Veski, Kukerpillid ja Kihnu tüdrukud, Thoratax (Taani), TRE (Iirimaa), Torama (Mordva), Johanson ja vennad, Untsakad, Tulli Lum

Köömneait

Tuulekandled, Ma Istu Ilu Mäel, Viiul & Hiiukannel, Kuusealused, Ok Tiim, Laulu-Line, 1. Sõda ja Armastus/2. Cätlin & Meelika, Unni Lövlid & Co (Norra), Igor Tõnurist, Hõbejoude

Päevatelk

Jääboiler, Sookailu Palavikumaa, Eter (Rootsi), Kukerpillid ja Kihnu tüdrukud, Tummel (Rootsi), Kihnu tüdrukud, Untsakad, Junnut (Soome), TRE (Iirimaa), Sammalaeg, L'Dorado

Kultrahoov

Hõbejoude, Eter (Rootsi), Aivar Teppo ja Ants Taul, Telemark (Norra), Udikas ja sõbrad, Rasta Orchestra, Kilvet & Tamm, Korsaaritsükkel, Noored Moosekandid, Ethnokonservid DJ, Saaremets & DJ Tõun, Siidisõsarõ, Tuksam ja sõbrad, Dagö

Jaani kirik

Silvi & Sofia, Tuule, Robert, Celia; Triskele, Euterpe

24. juulil kell 22.00

Kirsimägi

pilet 90 krooni

Maailma andekaim akordionist. Ansambli nimi pandi Uurali mägedes elavate skinhead'ide hõimu järgi. Esimene plaat «IHO» sai Soomes kiiresti tuntuks. Seda müüdi edukalt ka mujal Euroopas ja Ameerikas.

24. juuli öösel

Päevatelk

pilet 60 krooni

Asi sai alguse sellest, et oli aasta 1934, kui meie küla kulak ostis endale grammofoni. Vahetevahel sattus meie kanti ka kaubajuut, kes tõi päälinnast uusi plaate, kus laulsid A. Rinne ja A. Eskola. Neid kuulates muutus hing rahutuks, uni olematuks ja nii see kõik algas -- vigel nurka ja pillimehaks!

Meie igaõhtused esinemised vallamajas ärgitasid maarahvast unistama paremast elust. Nii nad linna rändasidki -- va untsakate eest pakku. Meie neile järele. Memm õmbles vanaisa pulmakuuest viied kuued. Siin pole imestada midagi: vanaisa oli tubli, laia turjaga töömees, ei tema mänginud malet ega kedagi. Meie seevastu anname linnahärrade mõõdu välja.

Nii võib seletada sõna Untsakad tähendust.

24. juulil kell 14.00

Kirsimägi

pilet 60 krooni

Kümme aastat tagasi jaanilaupäeva ajal kokku tulnud Väikeste Lõõtspillide Ühingu repertuaar on nii suur, et seda on raske ühe õhtuga täismahus läbi mängida. Üle terve armsa kodumaa kutsutakse neid ikka ja jälle suurematele olengutele ja massiüritustele kuulajate meelt lahutama.

Ansambli looming pärineb otse laulikutelt ning Tartu Kirjandusmuuseumi fondidest. Ühing jätkab edaspidigi kaevamist, et leida uusi, hästi unustatud vanu laule.

24. juulil kell 19.00

Jaani kirik

pilet 25 krooni

Niisuguseid hääli, nagu selles bändis leidub, on Eestis väga vähe. Ansambli solist Heikki-Rein Veromann laulab nii, et aknaklaasid värisevad. Teine solist Ergo-Hart Västrik paneb naised lahinal nutma ning tegelikult on tema õige koht Inglise tippansamblites.

23. juulil kell 13.00

Kultrahoov

pilet 25 krooni

Ants Taul folkmuusikute seas tutvustamist ei vaja.

Eesti torupillimeister ja oma ala tõeline tegija.

Vt. ka Tähtsamad paigad Viljandis festivali ajal

Maria Kalaniemi & Aldargaz

Untsakad

Väikeste Lõõtspillide Ühing

Triskele

Ants Taul

Hetkel kuum