ÄP fototoimetus • 15. august 1999 kell 22:00

Norralased vehivad rahaga

Reedel käivitus Norras debatt selle üle, kuidas tuleks edaspidi Norra riigile kuuluvaid naftavarusid osaliselt erastada ja hallata, nii et sellest kõige suurem kasu tõuseks. Arutelus võetakse aluseks uuringud, mille koostavad riiklik naftafirma Statoil ja poolriiklik Norsk Hydro. Arutelu käigus peab valitsus kujundama oma lõpliku seisukoha tuleva aasta veebruariks.

Reedel esitas Statoili juhatus naftaminister Anne Enger Lahnsteinile ettekande, kus sisalduvad ettepanekud firma osalise erastamise ja börsil noteerimise ning Norra naftatööstuse tulevase struktuuri kohta.

Tormod Andreassen ütleb, et Handelsbankeni ostmise kohta tehtud arvamusavaldusega tahab ta tähelepanu juhtida sellele, et Norra on väike maa, kus valitseb oht, et pangad, mis on tegusa finantsturu seisukohalt väga olulised, lähevad väliskapitali kätte, konstateerib Andreassen.

Rootsi Handelsbankeni tegevdirektor Arne Mårtensson kiidab Andreasseni seisukohta ja leiab, et tema strateegia tuleks Norra pangandusele kasuks. «See oleks parem lahendus, kui säilitada koduturul niisugust pangastruktuuri, mis ei ole konkurentsivõimeline,» arvas Rootsi panga juht. Mårtensson näeks heameelega, et Norra osalus Rootsi Handelsbankenis suureneks, sest see aitaks ühtlasi tugevdada selle positsiooni Põhjala pangana. Samas ei pidanud ta õigeks, kui Norra riikliku omandi kaudu püüaks pangas domineerida.

Tormod Andreasseni idee kohaselt tuleks Norra riigil, kellele praegu kuuluvad suured aktsiapakid Norra pankades, suunata naftamüügist saadav raha ühte Norra panka, mis seejärel ostaks ära ühe Rootsi suure panga ja tooks peakorteri Oslosse. «Meil ei ole tugevaid pangapeakontoreid. Pädeva juhtkonnaga Rootsi Handelsbanken on Oslos esindatud, pealegi on panga tegevdirektoril Arne Mårtenssonil selge siht panga tegevust Norras laiendada. Miks ei võiks ta seda teha Oslos?» arutleb Andreassen.

«See küll hea ei ole, kui keegi ostab ära aktsiate kontrollpaki ja viib firma peakontori teise kohta,» selgitas Arne Mårtensson.

Autor: ÄP

Hetkel kuum