Väinu Rozental • 17. oktoober 1999 kell 22:00

Tõrvalased soovivad kodurahu

Sügistroostitu väljanägemisega linn ei sega tõrvalastel enne keskpäeva aktiivselt valimas käia. Kella kaheteistkümneks on 2721 hääleõiguslikust tõrvalasest oma valiku teinud 28 protsenti. «See on koos eelhääletanutega,» täpsustab valimiskomisjoni esimees, linnasekretär Tiina Mitt.

Valimisjaoskonna esine trepp kujuneb trehvamispaigaks. Väike linn, paljud tunnevad üksteist. Enamik trepist üles-alla sõelujaid on eakad. Noori näeb vähe, noored kipuvad väikelinnast suuremasse.

ASi Dunker müügiesindaja Koit Ortus nimetab ühe põhjusena seda, et Tõrva linnavõim ei väärtusta piisavalt lapsi ja lastega peresid. «Tõrva viimastel valitud linnapeadel pole endal lapsi,» seletab Ortus ja lisab, et kindlasti ei tohiks Tõrvat juhtida mujalt tulnu, Tõrva olusid mitte tundev inimene.

Ortus ei ole rahul linnavolikogu ja linnavalitsuse tööga. Samas rõhutab ta, et selles ei saa süüdistada ainult tagandatud linnapead Edgar Umbliat. «Üksi, ilma volikogu ja linnavalitsuse teadmata ei saanud ta ju tegutseda,» on Ortus veendunud.

Arraku tänaval elav remondilukksepp Kalle on seda meelt, et praegusi linnavõimu juures olijaid ei tohiks tagasi valida. «Linnavalitsus ei tunne mingit huvi erastamise vastu,» põhjendab Kalle oma pahameelt. «Minu krundi erastamise avaldus ootab lahendust juba kolmandat aastat.»

Kalatoodete hulgimüügiga tegeleva OÜ MK Kalaks omanik ja juhataja Märt Kaar on valima tulnud koos abikaasa ja pisitütrega. Kaare sõnul vajab Tõrva eelkõige kodurahu. Eelmiste kohalike valimiste võitja, valimisliidu Tulekivi aadressil saadetud kriitikanooli peab Kaar pelgalt valimiseelseks mulliks. «Umblia ajal on linna heaks palju ära tehtud,» räägib Kaar. «Iseküsimus, kuidas seda tehti.»

Kaar soovib, et uue linnavolikogu tegevus oleks läbipaistvam. «Linnavõim võiks probleemide lahendusse julgemalt kaasata diskussioonide teel linnarahvast,» lisab Kaar.

Ehitusprojekte teostava OÜ K & M Projektbüroo direktor Tiiu Loorman kandideerib linnavolikokku esimest korda. Loorman on valinud ettevõtjaid ühendava valimisliidu Kindel Kodu Tõrva, mille juhtfiguur on Tõrva linnapea kohusetäitja Toomas Tauts.

Loorman tahab uude volikokku tuua rohkem majanduslikku mõtlemist. «Iga otsust tuleb hoolega kaaluda,» rõhutab Loorman ja toob Tõrva suurima ebamajandusliku otsuse näitena linna sümboliks saanud renoveeritud kõrtsihoone. Ta on veendunud, et Tõrva linn saab finantsraskustest üle.

Tõrva linnavolikogu võttis 23. septembril vastu otsuse kuulutada linnas välja eriolukord, sest linna eelarves on nelja miljoni krooni suurune auk.

Eile kella neljaks oli Tõrvas hääletamas käinud juba 47 protsenti valijatest.

Hetkel kuum