Silva Männik • 8. november 1999 kell 22:00

Apananski seltsid lõpetavad pankrotis

T?iili investeerimisfirma Pacific Overseas Group esindaja Henton Figueroa ütles eile, et kindlustusportfellide ülevõtmisest loobumise põhjus oli mahukate investeeringute liiga pikk tasuvusaeg. «Seltsidel oli reserve liiga vähe,» lausus ta. «Äriplaanis selgus, et investeeringud poleks enne kümmet aastat ära tasunud.»

Figueroa sõnul ei vähendanud riske seegi, et kindlustusseltside rahastamisel oli nõus osalema edasikindlustusfirma Swiss Re.

Kindlustusinspektsiooni peadirektor Ellen Ridaste ütles, et rahandusministeerium esitab kohtule avaldused ASA ja AB Elukindlustuse pankrotimenetluse alustamiseks. Liikluskindlustuse Fond võtab esmalt üle ASA kohustusliku liikluskindlustuse portfelli.

Ridaste sõnul pole praegu võimalik täpselt öelda, kui suures ulatuses on klientidel lootust pankroti käigus oma raha tagasi saada. Kindlustusseltside omanikud on enamiku seltside vara ettevõtetest välja müünud.

AB Elukindlustuse müügidirektor Tatjana Maljar rääkis, et raskeimas olukorras on praegu AB Elukindlustuse müügitöötajad. Neil on äärmiselt suur moraalne vastutus klientide ees, väitis Maljar.

Maljar rääkis, et novembris lõpevad mitu kindlustusseltside klientide kuni 30 000kroonist lepingut, mille väljamaksmiseks on kindlustusinspektsiooni luba ja vajalikud 121 000 krooni. Kuid AB Elukindlustuse müügidirektoril puudub allkirjaõigus nende summade väljamaksmiseks.

Omanikud vallandasid AB Elukindlustuse direktori Mati Vihuli ja pearaamatupidaja Kersti Remme, kuna nad maksid kindlustusinspektsiooni loal välja klientidele kahjunõuded ja töötajatele palgad.

AB Elukindlustusele on jäänud vaid umbes 3 mln krooni väärtuses maja Tallinnas Vana-Posti tänaval ja üks müügiboks Pro Kapitali keskuses.

Viimase nädala jooksul on notarilt võetud volitustega maha müüdud ASA ja AB Elukindlustuse töötajate kasutada olnud liisitud autod, sõnas Ridaste. Kinnisvara osas teevad praegused omanikud aga vaatamata inspektsiooni kehtestatud tehingute keelule kiireid pingutusi vara müümiseks, lisas ta.

«Oleme teavitanud notariaalkontoreid, et omanikel on keelatud vara müüa, kuid notaril on oma reeglid, mida ta arvestab,» kurtis Ridaste. «Notar pole minu alluv, et ma saan talle korraldusi anda või teda keelata.»

Oktoobris tegi varem Leonid Apananskile kuulunud kindlustusseltside juhatuse liige Riho Rull AB Elukindlustuse kontolt ligi 2,5 mln krooni eest ülekandeid offshore-firmadele, eirates kindlustusinspektsiooni keeldu. Rulli ei saanud takistada ei AB Elukindlustuse direktor Mati Vihul ega kindlustusseltsi pearaamatupidaja Kersti Remme, sest pankades oli allkirjaõigus vaid Rullil.

AB Grupi kindlustusseltside raskused tekkisid veel Leonid Apananski osanikuks oleku ajal. AB Grupile kuulunud kindlustusseltsid investeerisid 18 mln krooni seltside reservide kattevara pankrotistunud Maakri Ehituse võlakirjadesse. Hüpoteeklaenuna läks rohkem kui 40 mln krooni eest Iisraeli hoiustelt vabanenud raha kindlustusseltsidest Maakri Ehituse omanikfirmasse Blue Chips Investment & Securities LLC.

Hetkel kuum