Väinu Rozental • 28. november 2000 kell 22:00

Bergmanni laenud müümata

ERA Panga pankrotihalduri Urmas Trossi sõnul on nad hapusid laene püüdnud korduvalt müüa, kuid tulutult. ?Keegi ei taha osta äriühingute laene, millel puudub praktiline majandustegevus,? rääkis Tross.

Halbade laenude hulgas on ka seitse laenu, mille Bergmann ainuisikuliselt vahetult enne ERA Panga pankrotimenetlust 28. augustil 1998. aastal kustutas. Pankrotihaldurid käivad selle Bergmanni poolt ilmselt tagantjärele vormistatud ERA Panga aktsionäride üldkoosoleku protokolli tühistamise asjus kohut.

ERA Panga hapud laenud on väljastatud aastatel 1996?1998. Kokku on ERA Panga bilansiväliste laenunõuete nimekirjas 24 laenu kogusummas 88,9 miljoni krooni eest. Andres Bergmanniga vähem või rohkem seotud äriühingute laenuvõlg koos tasumata intresside ja viivistega kasvab üle 85 miljoni krooni.

Näiteks pankrotistunud OÜ Barclay Kinnisvara ja AS Barclay Kinnisvarafond on jätnud ERA Pangale mitmete laenude eest tasumata vastavalt 38 miljonit ja 17,7 miljonit krooni.

OÜ Cynake 5,9 miljoni krooni suuruse võla tagatis on 49 hektari suurune kinnistu, millel asuvad Klooga mõisa varemed. ?Algatatud on täitevmenetlus,? täpsustas Tross.

ASi ERA Invest 4,7 miljoni krooni ja 5,1 miljoni krooni suuruse laenu tagatiseks on Tartus Jaama tänavas asuv häärber, kus Andres Bergmann tema enda sõnul Tartus olles peatub. ?Täitevmenetlus on Polaris Elu kohtuvaidluste tõttu peatatud,? lisas Urmas Tross.

OÜ Talamant 3,2 miljoni krooni suuruse võla tagatiseks on huvilaev Bona Dea, mis on Harju maakohtu otsuse alusel arestitud. Samas on Talamant huvilaeva kustutanud laevaregistrist ja müünud 80 000 USA dollari eest USA Delaware osariigis registreeritud firmale Milland Commerce Specialites S.p.a.

Detsembri algul peaks Harju maakohus tegema otsuse Talamanti pankroti asjus. Trossi sõnul ütles Talamanti juhataja Meelis Paalberg üleeilsel kohtuistungil, et panga juhataja Bergmann soovitas tal müüa laev offshore-firmale, mitte kustutada laen ERA Panga ees.

Halbade laenude nimekirjas on ka kaks offshore-firmale antud laenu kogusummas ligi 4 miljonit krooni. Need laenud on tagatud Leonid Apananski kindlustusfirmade AB Elu ja ASA Kindlustus deposiitidega, mis ei katnud laenusummat.

Suurema osa ERA Panga laenuportfellist on enampakkumistel ostnud Krediidipank, Ühispank ja ERA Liising.

Trossi kinnitusel on neil lisaks hapudele laenudele müümata veel kümmekond hästitöötavat laenu umbes 3,5 miljoni krooni ulatuses.

Hetkel kuum