Kaja Koovit • 18. detsember 2000 kell 22:00

Hansapank saab 56 miljonit

Kohtuvälise kokkuleppe kohaselt müüb Hansapank Glikman & Glikmani advokaadibüroo esindatavale investorile 56 miljoni krooni eest Coalgate Securities Limitedi poolt 29. aprillil 1998 Hoiupangale emiteeritud võlakirja. Võlakirja soetamisväärtus oli 28,14 miljonit Saksa marka ehk 225,1 miljonit Eesti krooni.

Vastavalt sõlmitud kokkulepetele, on Coalgate Securitiese poolt Hoiupangale emiteeritud võlakirja ostja ja tehingu garanti andmed konfidentsiaalsed, ütles vandeadvokaat Leon Glikman.

?Need isikud on olemas, aga nende nimesid kokkuleppel ei avalikustata,? lausus Hoiupanga Töötajata ASi (HTAS) esindanud Glikman.

?Ostja ei ole Hoiupanga Töötajate AS,? kinnitas Glikman.

Kuigi ootasin, et Hansapangal õnnestub Vichmanniga sõlmitava kokkuleppega rohkem raha tagasi saada, on lõppkokkuvõttes hea, et see niigi läks, ütles Ühispanga analüütik Sander Danil.

Danili sõnul eeldas ta, et Hansapank saab tagasi 100 miljonit krooni ehk ligi poole esialgsest 225 miljoni kroonisest summast.

Danil märkis, et Hoiupanga töötajate ASi (HTAS) ja Hansapanga vahelise kokkuleppe saavutamine ei mõjuta märkimisväärselt Hansapanga aktsia hinda. ?See on ühekordne tehing, mis annab erakorralist tulu, kuid aktsiale annab see ainult väikest positiivset varjundit,? ütles Danil.

Analüütikud hindavad Hansapanga jaoks positiivseks kohtuasjade ja vaidluste lõppemist. Vaatamata sellele, et saadud erakorraline tulu pole Hansapanga kogutuludega võrreldes eriti oluline, peaks kokkulepe aktsiale toetavalt mõjuma, ütles Äripäeva analüütik Romet Kreek.

?Kui kohalikud investorid aastaaruandest võib-olla teemat kohtuvaidlused tähele ei pane, siis välisinvestorid vaatavad seda tõsiselt ja käesoleva aasta aruandest saab selle pikaajalise vaidluse maha kanda,? ütles Kreek.

Konflikt Hoiupanga Töötajate ASi ja Hansapanga vahel on kestnud 1998. aasta kevadest, kõik senised kohtuvaidlused on võitnud Vichmann.

Glikmani sõnul on nüüdsest kõik vaidlused lõppenud. ?Siit ei tohiks enam midagi tulla,? ütles ta.

Hansapank on varem keeldunud kõikidest kompromissidest ja kokkulepetest. ?Kui teilt varastatakse auto, siis te ei hakka ju vargaga kompromissi otsima,? on öelnud Hansapanga endine juhatuse esimees Jüri Mõis. Praegune Tallinna linnapea Jüri Mõis ei soovinud sõlmitud kokkulepet eile BNSile kommenteerida.

Veel juuni lõpus pidas panga pragune juht Indrek Neivelt kohtuvälise lahenduse leidmist vähetõenäoliseks.

Hetkel kuum