San Francisco kriisi segatud NRG Energy

Romet Kreek 22. jaanuar 2001, 00:00

San Francisco süüdistab energiafirmasid oma kasumite suurendamises, samas kui tarbijad peavad maksma suuremaid elektriarveid ja kannatama elektrikatkestuste all. Hagi suuruseks on orienteeruvalt miljard dollarit (16,7 miljardit krooni).

San Francisco rahvusvahelises lennujaamas valitses neljapäeval segadus lennukite varustamisel kütusega, sest Richmondi naftarafineerimistehas ei suutnud elektripuuduse tõttu varustada lennujaama kütusega.

San Francisco tuletõrje saab kümneid kõnesid inimestelt, kes on liftidesse kinni jäänud. Inimesed ei saa kasutada arvuteid, lifte, poed ei tööta. Pangaautomaadid ei tööta ning pangakontorid ei teeninda kliente elektrikatkestuse ajal. Inimesed ei saa pangast raha, et osta kaupu ja teenuseid.

Kui ongi raha, siis pole võimalik tarbida, sest poed, kohvikud ja teenindusettevõtted ei saa töötada. Inimesel võib olla auto, kuid kui ei saa tankida, pole sellest kasu. Kui kütust jätkub, ei saa liikuda ummikute tõttu, mis tekivad mittetöötavate valgusfooride tõttu.

Associated Pressi teatel ostsid California elanikud varusid elektrikatkestuste kartuses kogu osariigis, sellest teatasid mitmed kauplused. Inimesed ostavad kõike alates fluorestseerivatest lampidest kuni lambiõlini, eriti aga taskulampe. Kaasaskantavad gaasigeneraatorid lähevad hästi kaubaks hinnaga 300 kuni 500 dollarit (5000 kuni 8300 krooni).

Yardbirdsi ärijuht Paul Linarez ütles, et on märgata patareide, küttepuude ja muu taolise ostuaktiivsuse tõusu. ?Sarnaneb väga tavapärase erakorralise olukorra ostuvalikule,? ütles ta.

?Ostetakse sama kraami mis 2000. aasta saabumise puhul,? ütles Torrance?is asuva Lowe?si kodutarvete kaupluse ärijuhi abi Kerisha Jackson. ?Kõik seisavad sabas, rääkides kriisist.?

Reguleerimata turul on elektri hind tõusnud viimase aastaga 11 korda, mille eest korporatiivkliendid maksavad täit turuhinda. Reguleeritud turul on osariik kehtestanud majapidamistele hinna, mis on mitu korda turuhinnast madalam.

Eelmisel neljapäeval kinnitas California senat 400 mln dollarilise abiprogrammi, mille ulatuses osariik ostab kallilt vabaturul energiat ning müüb sümboolse hinna eest edasi kodumajapidamistele.

Californias Santa Monicas elav eestlasest rakubioloog Toomas Neuman ütles kohalikke olusid kommenteerides, et inimesed suhtuvad elektrikatkestusse võimalusse rahulikult. ?Mingit erilist ohtu see ei kujuta, ainult ebameeldivusi.?

?Muidugi tekitab see elektrijama tugeva vastuseisu California praegusele valitsusele ja sellest võib välja kasvada üks suur poliitiline kriis,? rääkis Neuman. ?Inimesed on vihased seaduseloojate peale, kes suuresti selle kriisi on tekitanud oma rumalate ja läbimõtlematute sammudega.?

Elektrimüüfirmad ei tohi osariigi kehtestatud hinnast kallimalt energiat müüa, mis on viinud suured elektrimüügifirmad pankroti äärele.

California osariik on olnud Ühendriikide majanduskasvu vedur tehnoloogiapargi Silicon Valleyga, nüüd on jäänud kõrgtehnoloogiaosariik elektrita, sest osariigivõimude tegevus pole pakkunud energiatootjatele huvi, rajamaks viimase kümne aasta jooksul täiendavaid energiavõimsusi.

Kaks suurt USA energiafirmat teatasid eelmisel nädalal, et nad ei maksa võlakirjadele intresse ega lunasta võlakirju ning ei tasu sisseostetud energia eest.

Pacific Gas & Energy ning Southern California Edison varustavad 8,5 mln klienti energiaga, mis detsembri lõpu seisuga on toonud firmadele kokku kahjumit 12,2 miljardit dollarit (203 miljardit krooni). Firmad on pankroti äärel ning tarnijad plaanivad algatada firmade vastu pankrotimenetlust.

Osariigi valitsus ei taha mingil juhul lasta firmasid pankrotti. USA pangad on laenanud firmadele miljardeid dollareid, laenude aluseks olevad võlakirjad kuuluvad nüüd rämpsvõlakirjade klassi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing