Uut tulude deklareerimisel

Ranno Tingas 26. märts 2001, 00:00

Kuigi vorm A on jäänud sarnaseks eelmise aasta vormiga, tuleb näiteks renditulu ja litsentsitasu deklareerida vormil A, kui see ei ole ettevõtluse tulu. Investeerimisriskiga elukindlustuslepingu alusel saadud kasu deklareerimiseks on nüüd eraldi rida. Erakondadele tehtud annetusi saavad 2000. aasta tuludeklaratsioonis maha arvata kõik residendist füüsilised isikud, mitte ainult ettevõtjad nagu varem. Maksuvabasid tulusid, nagu maksuvabad dividendid ja stipendiumid, enam deklareerima ei pea.

Vormil E peab ettevõtluse tulude osas nüüd deklareerima ka tulude struktuuri. Eraldi on kehtestatud tabel, kus näidatakse need kulud, mida ei tohi ettevõtluse tulust maha arvata. Kuna füüsilisest isikust ettevõtja saab põhivara kohe kuludesse kanda, siis ei ole enam E vormile lisatud maksuamortisatsiooni arvestamise tabelit. Oluline on teada, et ainult 2000. aasta E-vormil saab ettevõtluse tulust maha arvata varasematest aastatest amortiseerimata põhivara jääkväärtust. Üks oluline muudatus on see, et kõik füüsilisest isikust ettevõtjad peavad esitama tuludeklaratsiooni sõltumata sellest, kas nad 2000. aastal said ettevõtlusest tulu või mitte.

Väga palju erineb varasemast vorm V, mis on nüüd kolmeosaline. Lahutatud on väärtpaberite ja muu vara võõrandamisest saadud kasu arvutamine. Põhjuseks see, et ainult väärtpaberitehingute kasu ja kahju saab tasaarveldada ning kahju edasi kanda järgmistele aastatele.

Täiesti uus on vorm MM ?Madala maksumääraga territooriumil asuva juriidilise isiku tulu?. Sellel deklareeritakse Eesti residentide kontrolli all oleva madala maksumääraga territooriumil asuva juriidilise isiku tulu sõltumata kasumi jaotamisest. Vormil MM näidatakse madala maksumääraga territooriumil asuva juriidilise isiku tulud ja kulud ning nende struktuur. Vormi MM lisal tuleb deklareerida enda ja teiste Eesti residentide osalus madala maksumääraga territooriumil asuvas juriidilises isikus sõltumata sellest, kas nimetatud juriidiline isik teenis tulu. Sõltumata maksustatava tulu saamisest ja suurusest peavad tuludeklaratsiooni 2000. aasta kohta esitama ka kõik need, kes on kohustatud esitama vormi MM.

_________________________________________________________

Tuludeklaratsiooni tüüpvead

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing