Inno Tähismaa • 7. oktoober 2001 kell 20:03

USA president: see on rünnak Al Qaeda baasidele

USA president George Bush kinnitas, et USA sõjaväelased alustasid rünnakut Al Qaeda treeninglaagrite ja Talibani sõjaväeliste objektide pihta Afganistanis, teatas USA kaitsejõudude pressiteenistus. Rünnakud algasid kell 12.30 USA idaranniku aja järgi (18.30 Eesti aja järgi).

?See hoolikalt sihitud operatsioon on mõeldud selleks, et lõpetada Afganistani kasutamine terroristide baasina ja rünnata Talibani sõjalist võimsust,? ütles Bush pöördumises ameeriklastele.

Bush ütles, et rünnakutes osalevad ka Briti sõdurid. Kanada, Saksamaa ja Prantsusmaa on samuti eraldanud jõud operatsioonis osalemiseks. Sellal kui president rääkis, näitas televisioon pilti Afgaani pealinna Kabuli ja lõunapoolse Kandahari pommitamisest. Viimane linn on Talibani tugikeskus.

Bushi väitel on oma õhuruumi või lennujaamade kasutamiseks loa andnud enam kui 40 Lähis-Ida, Aafrika ja Aasia riiki. Veelgi enam riike on lubanud juurdepääsu luureandmetele.

?Meid toetab maailma kollektiivne tahe,? ütles president.

Rünnakud tulid vahetult pärast seda, kui Taliban keeldus täitmast USA nõudmisi. Bush pöördus Afganistani juhtide poole nõudmisega sulgeda terroristide laagrid, anda välja Al Qaeda terrorivõrgu juhid, sealhulgas Osama bin Laden, vabastada ebaseaduslikult kinni hoitavad välisriikide kodanikud ja avada terroristide treeningulaagrid USAle inspekteerimiseks. ?Mitte ühtegi neist nõudmistest ei täidetud,? ütles Bush. ?Ja nüüd maksab Taliban selle eest.?

Bushi sõnul on USA rünnakud suunatud treeninglaagrite ja sidesüsteemide pihta, mida kasutatakse kurjade plaanide elluviimiseks. See avalöök on mõeldud tee rajamiseks edasistele operatsioonidele, mille abil tuuakse terroristid kohtu ette.

Samal ajal ründavad liitlasväed terrorivõrgustikku ning heidavad lennukitelt toiduaineid ja ravimeid. ?USA on afgaani rahva sõber,? ütles Bush. ?Me oleme kõigi pea miljardi islamiusulise sõbrad.?

?USA on nende vaenlane, kes toetavad terroriste ja barbaarseid kriminaale, kes panevad toime mõrvu usu nime all,? ütles Bush. Presidendi sõnul on sõjaline operatsioon vaid üks vahend terrorivõrgustiku vastases võitluses.

?Täna me keskendume Afganistanile, aga võitlus on laiem,? ütles ta. ?Igal riigil on oma võimalus. Selles konfliktis pole neutraalset pinda. Kui üks valitsus peaks toetama seaduserikkujaid ja tapjaid, saavad neist endist mõrtsukad. Ja nad leiavad oma huku.?

Bush ütles, et ameeriklased peavad varuma kannatust ja olema valmis ohverdama terrorismi vastase sõja nimel. ?Täna teevad ohverdusi meie sõjaväelased, kes meid kaitsevad kaugel kodust eemal,? ütles ta.

?Komandör saadab Ameerika pojad ja tütred lahingusse võõral maal ainult pärast hoolikat ettevalmistust ja palveid,? jätkas ta. ?Me palume vormikandjatelt palju: me palume neid lahkuda oma kallimatest, reisida kauge maa taha, riskida haavatasaamise või enese täieliku ohverdamisega.?

Bush ütles, et teenistuses olevad väelased on pühendunud, auväärsed ja kuuluvad Ameerika paremikku. ?Kõigile meie mees- ja nais-sõjaväelastele- igale madrusele, sõdurile, õhuväelasele, piirivalvurile ja mereväelasele- ütlen ma: teie missioon on kindel, teie teod on selged, teie eesmärk on aus. Teil on minu täielik usaldus ja te saate kõik vajaminevad vahendid oma kohustuse täitmiseks.?

Hetkel kuum