Kadi Heinsalu • 16. oktoober 2001 kell 7:13

Ühendriikide arstid hoiatavad siberi katku ravimi omapäi ostmise eest

Ühendriikides vallandunud siberi katku hirm on vallandanud selle ravimiseks kasutatava Cipro ostupaanika, arstid hoiatavad ravimi ostmise eest internetist või perearsti teadmata, kirjutab .

Veebis pakutakse näiteks siberi katku 30päevase ennetava ravikuuri pakki hinnaga 279 USA dollarit (4793 Eesti krooni). Teine veebilehekülg pakub müüa Ciprofloxacini või Ciprot ja gaasimaske.

Cipro on kõige laialdasemalt kasutatav antibiootikum siberi katku ehk anthraxi ravimiseks, kuid see võib tekitada hulganisti kõrvalnähtusid, mistõttu arstid hoiatavad neid arstliku järelevalveta manustamise eest.

?Need veebiküljed põhinevad inimeste hirmudel,? ütles Carmen Catizone, Rahvusliku Farmatseutide Assotsiatsiooni nõukogu tegevjuht. ?Me näeme, et osa lehekülgi on just äsja loodud. Nad reklaamivad Ciprot ja gaasimaske ja kasutavad seda enda huvides ära.?

Peale muude kõrvalnähtude, nagu iiveldus, võib Cipro pärssida luude kasvu rasedatel naistel ja lastel. Kõik, kes on võtnud näiteks astmaravimit Theophyllini, on samuti risk erinevatele reaktsioonidele, kui nad võtavad Ciprot, kirjeldab ta.

Ühendriikide Ravimite Assotsiatsioon rõhutab, et lihtne on valetada veebileheküljel küsijatele, kes vajavad nõuandeid, kuid arsti järelevalveta tekitavad need suuri probleeme. Assotsiatsioon peab seda arstieetika heade tavade rikkumiseks.

Doktor Daisy Merey, kes on perearst USAs West Palm Beache`s, rääkis, et mitmed tema patsiendid nõuavad endale Cipro väljakirjutamist. ?Me ei soovita seda neile kui ennetavat võimalust, kuid kui nad seda tõesti nõuavad, me kirjutame selle neile,? rääkis ta.

Üks põhjus, miks arstid Ciprot ei soovita ennetavaks kuuriks, on mainitud kõrvaltoimed. Seni pole Cipro ka väga laialdaselt levinud. Kui keegi on siiski Ciprot arsti teadmata võtnud ja tekib allergiline reaktsioon, hoiatab Stephen Ostroff, Atlanta epidemioloogiakeskuse juhataja inimesi, et nad ei pruugi kohe ka abi saada. ?Farmateudid pole kogu aeg kättesaadavad ja hädaabinumber 911 võib olla hõivatud teiste probleemide lahendamisega,? rääkis ta. Igal juhul kutsutakse ühendriiklasi üles kõigepealt konsulteerima oma perearstiga.

Hetkel kuum