Tulumaksureform mõjutab omavalitsusi

05. november 2001, 00:00

"Nii tulumaksuvaba miinimumi tõstmine kui ka tulumaksu vähendamine puudutavad otseselt kohalike eelarvete laekumist," sõnas Kalle Jürgenson. Näiteks 200kroonine tulumaksuvaba miinimumi tõus tähendas summaarselt kohalike eelarvete vähenemist kuskil 250 miljoni krooni võrra.

"Probleem ongi tegelikult selles, et ei ole selliseid makse, mis võiksid omavalitsuste tulubaasi moodustada," rääkis Omavalitsusliitude Ühenduse esimees Toomas Välimäe. "Tuleb leida vahendid, kuidas tagada nende ülesannete täitmiseks vajalik raha või siis ütelda inimestele, et teile jääb küll kätte 6/26 rohkem raha, aga selle raha eest minge ja ostke siis need ja need teenused erasektorilt." Tema hinnangul pole aga paljud inimesed ilmselt võimelised ostma teenuseid, mida praegu pakutakse solidaarselt kõigile.

"Üksikisiku tulumaksu langetamise puhul on tegemist kompleksprogrammiga, mille käigus tuleb leida ausad vastused küsimustele, mis saab kuludest ja kas tuleb mingite maksude ümberstruktureerimine," ütles Kallas.

Kallase kinnitusel hakkab Reformierakond nende küsimustega intensiivselt tegelema järgmise aasta esimeses kvartalis.

Tulumaksu langetamine ühe protsendi võrra võrdub rohkem kui 100 miljoni kroonise puudujäägiga riigieelarves. Seega tuleb kokku hoida või asendada pea 700 miljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing