Postiga loomi ja mürgiseid taimi saata ei või

Tarmo Riisenberg 08. november 2001, 00:00

Postisaadetistes on keelatud saata relvi, püssirohtu, padruneid, gaasipüstoleid, lõhkevaid, kergesti süttivaid ja ohtlikke aineid, samuti politseile ja eriteenistusele vajalikke erivahendeid, pisar- ja närvigaasi balloone. Kirjadega ei tohi saata ka mürke, narkootilisi ja muid psühhotroopseid aineid, happeid ning kiiresti riknevaid toiduaineid.

Keelatu saadetiste nimekirjas on ka elusloomad, linnud, kalad ja putukaid; mürgised taimed ning sündsusetu või kõlvatu iseloomuga materjalid ja esemed, samuti esemed, mis oma iseloomult või pakendilt võivad ohustada postitöötajaid, määrida või rikkuda postisaadetisi.

Kirjades, panderollides, pisipakkides ja postipakkides on keelatud saata ka Eesti Vabariigis käibivat raha ja välisvaluutat. Pankadele adresseeritud väärtkirjades on lubatud saata ainult defektseid rahamärke ja valuutat.

Lisaks eelmärgitule on rahvusvahelistes postisaadetistes keelatud saata esemeid, mille sissevedu sihtriiki on vastavalt ?Rahvusvaheliste postisaadetiste vastuvõtmise juhendile? keelatud. Eesti Vabariigi territooriumil on raha saatmise õigus väärtkirjades ja väärtustatud postipakkides ainult pankadel ja postioperatsioone sooritavatel postiettevõtetel.

Avaldatud väärtusega postisaadetistes on lubatud saata münte, krediitkaarte, juveelitooteid ja muid väärisesemeid. Väärismetalle, vääriskive ning nendest valmistatud esemeid võivad üle Eesti Vabariigi riigipiiri eksportida ja importida vaid vastavat litsentsi omavad juriidilised isikud.

Kui postisaadetiste vastuvõtmisel tekib kahtlus, et saadetis võib sisaldada posti teel saatmiseks keelatud aineid või esemeid, on postitöötajal õigus nõuda saatjalt postisaadetiste esitamist lahtiselt. Kui defektse postisaadetise vormistamisel avastatakse saatmiseks keelatud aineid ja esemeid, kõrvaldatakse need, koostades selle kohta vastava akti. Kõrvaldatud esemed antakse üle vastavale ametkonnale või hävitatakse väljastamatutele postisaadetistele ettenähtud korras.

Kui riigisisestes postisaadetistes avastatakse raha, koostatakse akt ja vormistatakse postirahakaart, avastatud summalt arvatakse maha kahekordne saatemaksu summa. Akti esimene eksemplar saadetakse koos postirahakaardi kviitungiga saatjale, teine eksemplar jääb akti koostanud postiettevõttesse, kolmas eksemplar saadetakse koos postisaadetisega saajale. Rahakaardi pöördele tehakse märkus raha avastamise kohta ning märgitakse raha sisaldanud postisaadetise lähteandmed.

Eesti Vabariigi Valitsusel on õigus nii riigisiseses kui rahvusvahelises postivahetuses kehtestada vajaduse korral ajutised keelud ja piirangud erisuguste ainete ja esemete saatmisel. Postisaadetisi hoitakse postiettevõttes adressaadi ootel kuu aega nende saabumise päevast. Poolte kokkuleppel võib postisaadetiste hoiutähtaega pikendada kuni 2 kuuni. Kohtukutseid hoitakse mitte üle 15 päeva alates postile üleandmise päevast. Hoiutähtaja möödumisel tagastatakse adressaadile väljastamata postisaadetised saatjale. Postisaadetised, millest adressaat on loobunud või on ilmselge, et nende väljastamine on võimatu, tagastatakse saatjale kohe.

Kui postisaadetisel saatja aadress puudub, on postiettevõttel õigus avada postisaadetis aadressi täpsustamiseks. Kui ka saadetise sisust ei selgu saatja ega adressaat, toimitakse saadetisega väljastamatule saadetisele ettenähtud korras. Postiettevõtetel on lubatud sisse nõuda hoiutasu postipakkide ja enam kui 500 g kaaluva kirikorrespondentssaadetiste, v.a sekogrammid hoidmise eest postiettevõttes, kui need jäid adressaadi poolt välja võtmata saadetisele kehtestatud tasuta hoiutähtaja jooksul.

Nii saatjal kui adressaadil on õigus teha korraldus postisaadetiste järele- ja tagasisaatmiseks ning aadressi muutmiseks, samuti on neil õigus pikendada postisaadetise hoiutähtaega postkontoris kahe kuuni, arvates saabumise kuupäevast. Välismaale saadetavate postisaadetiste hoiutähtaeg määratakse sihtmaal kehtivate eeskirjade ja tingimustega.

Saatjal on õigus adressaadile veel väljastamata postisaadetisi: tagasi nõuda; teha korraldus saadetise väljastamiseks samal aadressil teisele isikule või samale isikule, kuid teisel aadressil; teha korraldus lunasaadetise väljastamiseks adressaadile lunamaksu sisse nõudmata või lunasumma sissenõudmiseks avaldatud väärtusega postisaadetise või riigisisese pisipaki eest, mis oli varem saadetud lunata; vähendada või suurendada lunasumma suurust, kuid mitte üle postisaadetise avaldatud väärtuse, pisipakil üle sisu piirväärtuse.

Kui saatja suurendab lunamaksu summat või annab korralduse nõuda sisse lunamaks saadetise eest, mis oli varem saadetud lunamaksuta, peab ta selle eest tasuma vastavalt lunarahakaardi tariifile.

Adressaat võib aga teha korraldusi postisaadetise teisele aadressile toimetamiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing