Tallinna börsi ja rahandusministeeriumi esseevõistlus ?Enne targaks, siis rikkaks?

Anne Sääsk 14. november 2001, 00:00

Ilma hariduseta ei saa rikkaks. Vähemalt ausa tööga kaasneb alati haridus. Kuigi tänapäevaste moondunud väärtushinnangute põhjal saab ka välimusega raha teenida, jäävad elu põhitõed sellest hoolimata samaks ning hea haridus tähendab kõikjal püsivat sissetulekut. Kuid püsiv sissetulek pole veel rikkus.

Rikkus ei ole ainult raha. Lause ?kes on haritud ja tark, see on ka rikas? ei pea tingimata tähendama materiaalset heaolu. Loomulikult, hea haridusega töökad inimesed on väga nõutud igas korralikus asutuses, kuid siiski võib vahel rääkida rikkusest ka muus kontekstis kui raha.

Haritus tähendab kultuursust ja avatust. Haritud inimeste silmaring on lai, nad on avatud uudsetele ideedele ja teadmistele. Haritud inimesed on palju lugenud, kogenud ning näinud, oskavad intelligentselt vestelda ja kuulata. Niisiis saab hariduse ja tarkusega muudki kui raha.

Haritud inimesed on loomingulised, sest omandatud teadmised kihutavad aina uute kogemuste otsingule ja oma avastuste radadel uusi oskusi omandades luuakse alati midagi ilusat. Mina tahan tulevikus saada kultuuriinimeseks. Nagu teada, ei saa just paljud kunstnikud rikkaks. Paljud saavad vaid vaevu elatud. Kuid siin tulevadki esile need vaimsed rikkused ja väärtused. Kultuuriinimeste külluslikud hingelised varasalved, trumpaks kindlasti üle nii mõnegi pettusega jõukust suurendanud uusrikka maise omandi.

Haritud loomingulised inimesed on valgustatud ja nad valgustavad ka teisi. Nad on meile vajalikud kui keele, kultuuri, kunsti ja muusika edasiviijad ja arendajad. Need inimesed elavad teistele ning tulevastele põlvedele, et ka neil oleks võimalus saada kultuurseks. Enesekesksed ajukääbused muretsevad ainult oma materiaalse varanatukese pärast.

Tänapäeva maailmas nagu ka minevikus mõjutavad riiki aga paratamatult ka materiaalsed kindlustatud inimesed. Kuna rahata siiski hakkama ei saa, sõltuvad vaesemad inimesed riigis rikkamatest. Kui materiaalselt kindlustatud inimesed pole haritud ja targad, siis ei osata ka rahaga õigesti ümber käia ning see satub valedesse kätesse, lõpuks ei saa sellest keegi kasu. Et osata raha kasutada, peab olema mõistlik ning tark. Ilma tarkuseta ei saa rikkaks, küll võib vaesuda.

Ent siiski ületähtsustakse täna raha väärtust. Mõnede jaoks on see nagu mingi kinnisidee ning ilma piisava koguse varanduseta nagu ei olekski nende õnn üldse võimalik. See ju ei ole nii!

Noorte väärtushinnanguid peaks juba varakult muutma hakkama, et tulevikus poleks varandus selliseks kõikemääravaks jõuks nagu praegu ning loeksid rohkem hingelised ning loomeväärtused. Just seepärast on paljudel tänapäeva noortel väärarvamus, et ei pea olema kindlasti haritud, et end kindlustada.

Inimesed ei oska valida eelistusi seoses rahaga. Ei tohi unustada, et inimene peab oma maise varaga ka isiksus olema, oma põhimõtete, intelligentsi, teadmiste ja loomingulisega. Sest vaid need inimesed on tõeliselt väärtuslikud, kes oma vara taga ka isiksused on, kes ei ela oma raha varjus ning on suutnud inimeseks jääda tänapäevaühiskonnas, mis armastab raha. Tarkusega saab rikkust, rikkusega tarkust küll mitte!

Anne Sääsk saavutas nooremas vanusegrupis esikoha (essee avaldatud lühendatult)

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing