Ülo Toomsalu • 19. november 2001 kell 6:41

Iga kolmas vald esitab liitumiseks tingimusi

Üle poole suvel valitsuselt liitumisettepaneku saanud valdu ja linnu lükkab ühinemise otsesõnu tagasi ja ligi kolmandik nõustub liituma, kui Mart Laari valitsus nende tingimusi täidab, kirjutab Postimees.

Tingimusteta on valitsuse ettepanekuga ühineda või omavahel külasid ümber jagada nõustunud vaid kolmkümmend omavalitsust ehk 13 protsenti neist 232st, kellele valitsus tänavu juunis siseministeeriumis väljatöötatud reformiettepanekud lähetas.

Kahes maakonnas - siseminister Tarmo Looduse kodumaakonnas Viljandimaal ja Võrumaal - ei nõustunud valitsuse ettepanekutega mitte ükski omavalitsus.

Tulemus ei tähenda Eestis järgmisteks valimisteks ka kolmekümmet uut valda, sest enamikel juhtudel kinnitas ettepanekuga nõustumist vaid üks omavalitsus neist mitmest, keda valitsus omavahel tahaks kokku panna.

Nii leidis ainult Kõrgessaare vallalt selget toetust valitsuse ettepanek moodustada Hiiumaal praeguse viie valla asemel üksainus vald. Kõrgessaare volikogu soovis omalt poolt seejuures Hiiu maakonna säilitamist.

Siseministeerium arvestas oktoobri lõpul toimunud kabinetiistungile ettevalmistatud dokumentides siiski ka sellega, et lisaks 30-le nõustunud vallale ja linnale on 70 omavalitsust teatanud tingimustega nõusolekust ning nendega on mõeldav läbirääkimisi jätkata.

Samas soovib suur osa tingimustega nõustunud omavalitsustest tegelikult liitumisi teistsuguste skeemide alusel, kui Mart laari valitsus oma suvise koondettepanekus välja saatis, ning teine osa tingimustest puudutab tegelikult rahalisi nõudmisi.

Hetkel kuum