Sideamet rõõmustas Telekomi aktsionäre

Kaja Koovit 27. november 2001, 00:00

Senistest uudistest selgub, et Eesti Mobiiltelefon (EMT) ei pea hakkama kulupõhise hinnaga sidumisteenust pakkuma ning sideameti regulatsioonid ettevõtte suhtes ei suurene. Seega ei muutu midagi ja arengud olid Eesti Telekomi jaoks positiivsed, ütles Trigon Marketsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk.

?Ma ei näe praegu üldse ohtu Telekomi järgmise aasta tuludele,? lausus Suprema analüüsi osakonna juhataja Veikko Maripuu.

?Ma usun, et meie aktsionäridel on põhjust rõõmustamiseks,? tunnistas Eesti Telekomi juhatuse liige finantsdirektor Krister Björkqvist. Ta kinnitas, et olulise turujõuga ettevõtteks (OTE) tunnistamise mõju Telekomile jääb väiksemaks varem prognoositud 100?250 miljonist kroonist, kuid samas ei saa nõustuda sideameti arvamusega, nagu poleks otsusel Telekomile mingit mõju.

?Sellel otsusel on kindlasti Telekomi jaoks hind,? lausus Björkqvist, lisades, et täpseid arvestusi ei ole veel tehtud.

Samuti on vara öelda, kuidas mõjutab otsus ettevõtte edasisi investeeringuid. ?Peame võimalike investeeringute tasuvuse välja arvestama ja siis otsustame, kas neid on mõtet teha.

Ühispanga analüütik Sander Danil märkis, et sideamet võib küll nõuda kontserni põhiliselt kasumitootjalt EMT-lt kulupõhiseid sidumistasusid, kuid siis jääb endiselt lahtiseks kontrolli küsimus, sest puudub süsteem ja regulatsioon, mis paneks paika kulupõhise teenuse arvestamise. Sisuliselt tähendab see, et EMT saab kulupõhisust rakendada nii, nagu ise tahab, ning praegune ebamäärasus võib viia vaidlusteni sideametiga.

Danil märkis, et vaatamata sideameti positiivsele hoiakule EMT suhtes ja asjaolule, et mingeid piiranguid aasta algusest ei kehtestata, jääb kontsernile siiski regulatsiooni risk ja mingil määral tuleks seda aktsia hinnasihis arvestada. Varem on Danil öelnud, et juhul, kui Telekomi põhiline kasumigenereerija OTEks kuulutatakse, tuleb tõenäoliselt Eesti Telekomi aktsia senist 90 krooni tasemel olevat fundamentaalselt põhjendatud hinnasihti langetada. Danil märkis, et ei oska veel uut sihti öelda, kuid allapoole 85 krooni taset see ei tohiks küll langeda.

Tallinna börs peatas hommikul juba uudistekanalite kaudu avalikustatud sideameti otsuse börsisüsteemis avaldamise ootuses Telekomi aktsiaga kauplemise ning kauplemise taastamisel langes aktsia hind 2,5 võrra 67,75 kroonini.

Analüütikute sõnul ei ole põhjust karta aktsia hinna edasist järsku langust ning aktsiaomanikel ei maksa regulatsiooniriski allesjäämise ja võimalike hinnasihtide langetamise tõttu aktsiaid müüma tormata.

?Nägemus Eesti Telekomi tulevikust on positiivne,? lausus Danil. ?Kuigi aktsia fundamentaalsaelt põhjendatud hinnasihti võib-olla langetatakse, jääb see endiselt praegusest turuhinnast märkimisväärselt kõrgemale,? lisas Danil.

Lisaks võimalikule aktsiahinna liikumisele suurendab Eesti Telekomi atraktiivsust ettevõtte tuntus arvestatava omanikutulu maksjana. Sellel kevadel maksis ettevõte dividende 5,5 krooni aktsialt ning aasta varem 4 krooni aktsialt. Analüütikute hinnangul on Telekomilt kopsakat dividenditulu loota ka selle majandusaasta eest järgmisel kevadel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing