Ülo Toomsalu • 9. jaanuar 2002 kell 8:15

Aasta kestnud teadmatus Palmse ümber jätkub

Aasta otsa kestnud segadus Palmse mõisa ümber pärsib nii muuseumitöötajate kui ka turismikorraldajate tegevust, kirjutab Virumaa Teataja.

Homme täpselt aasta tagasi käis kultuuriminister Signe Kivi Lääne-Viru maavanema Marko Pomerantsi juures Palmse mõisale ideed otsimas.

Juba varem pakkus keskkonnaminister Heiki Kranich mõisat kultuuriministeeriumile, Kivi omakorda leidis, et mõisa peremeheks võiks saada Rakvere Muuseum.

Eile astusid Kivi ja Kranich koos valitsusega tagasi ning maakonna kuulsa turismimagneti ümber valitseb vaikelu, mõisapargi teedel ulatub lumi põlvini.

Ees terendab olukord, kus Palmse mõisa haldamiseks mõeldud sihtasutus Virumaa Muuseumid asutatakse ilmselt ilma mõisa ennast kaasamata just selle tõttu, et seda pole suudetud tänaseni keskkonnaministeeriumilt kultuuriministeeriumile üle anda, sest ametnikud pole tulnud ikka veel toime mõisa varade hindamisega.

?Muidugi on tekkinud selline halenaljakas olukord, kus sihtasutus moodustatakse ilma Palmse mõisata, mis tähendab sisuliselt seda, et inimene istub autorooli ja ühel hetkel avastab, et rooli ei olegi,? kommenteeris olukorda Rakvere Muuseumi direktor Olav Mäe.

Maavanem Marko Pomerantsi sõnul on tähtis, et sihtasutus kiiresti ikkagi asutataks. Hakata nõnda Palmse mõisa järgi ootama veelgi aega kulutades, oleks tema arvates kuritegu.

?Olukord on selline, et Rakvere Muuseum ise vajab selgust, et inimesed muuseumis saaksid selge soti,? ütles Pomerants, rõhutades riigiasutuse haldajana esmast eesmärki. ?Seejärel tuleks Palmse mõis kiirelt külge saada.?

?Turismifirmad helistavad pidevalt ja küsivad Palmse külastamise hindu, et oma aastaplaane teha, me ei oska neile midagi öelda, kas see üldse lahti jääb, sest mõisal pole ju õiget omanikkugi,? laiutas Lahemaa Külastuskeskuse infospetsialist Anneli Kivisaar käsi. Ta rõhutas, et mõisa ümber valitseb täielik teadmatus.

Selline määramatu olukord jättis ära ka enamiku mõisa planeeritud firmade jõulupidusid, mis tekitas omakorda rahalist kahju.

Hetkel kuum