Peeter Raidla • 5. november 2002 kell 22:00

Viimsis kogub taas jõudu konflikt

Esmarit esindava vandeadvokaadi Jüri Leppiku sõnul on vald Esmariga seni kontakti vältinud ja nii probleemi edasi lükanud. ?Kindlasti jätkab hoones kool tegutsemist, kuid eraettevõttena ei saa Esmar sellele peale maksta, vaid taotleb rendilepingut,? sõnas Leppik.

?Kui keskvõimu tasandil on mõistetud, et riik pole kinnisvara omaniku ja arendajana kõige efektiivsem, ning usaldanud valdkonna ASi Riigi Kinnisvara kätte, kellele riigiasutused ka renti maksavad, siis millegipärast peab Viimsi vallavalitsus ebanormaalseks vara kasutamise eest maksta,? lausus Leppik.

Vald pole kooli kasutuse eest viimase viie aasta jooksul Esmarile maksnud, samas on Esmar kandnud lisaks hoone ostule jooksvaid kulusid.

?Veelgi enam ? oleme kuulnud, et kool rendib oma ruume välja ja teenib sellega vallale raha,? lausus Leppik. ?Praegu kehtiva tasuta kasutamislepingu alusel võib koolihoonet kasutada ainult üldhariduskoolina, mitte tuluallikana.?

?Olukord ei saa kindlasti normaalne olla, kui vallavalitsus valla üht suurimat kinnisvaraomanikku, ASi Esmari, ignoreerib,? märkis Leppik.

Oktoobri lõpus taas Viimsi vallavolikogu esimeheks valitud Madis Saretok ütles, et temani pole jõudnud ükski Esmari ettepanek: ?Mina nende pakkumist näinud ei ole.?

Senine vallavanem Kaido Metsma on väitnud, et Esmaril on vaid üks eesmärk ? muuta kuni 2004. aastani kehtiv tasuta kasutusvalduse leping tasuliseks ning teenida kahe aastaga täiendavalt 4 miljonit krooni. ?Usun, et Esmar kehtestab nüüd koolihoone üürihinnaks 2 miljonit krooni aastas,? arvas Metsma mõni nädal tagasi.

Viimsi uus vallavalitsus kinnitatakse ametisse järgmisel nädalal. Ilmselt alles siis on loota ka vallavalitsuse seisukohta koolihoone võimaliku rendilepingu sõlmimise suhtes.

Esmar omab Viimsis lisaks koolimajale ka hoonet, milles tegutseb Concordia Ülikool. Esmarile kui kunagise Kirovi-nimelise kalurikolhoosi õigusjärglasele kuuluvad veel nn Viimsi keskuse hooned Kaluri teel, Viimsi lasteaed, lao- ja tootmishooned Suur-Sõjamäel ja Viimsis ning laohooned Viimsis. Lisaks omab Esmar büroohooneid Pärnu maanteel ja Liivalaia tänaval Hansapanga peakontori kõrval.

Esmaril on üle 1000 aktsionäri, aktsiate kontrollpakk on aga ärimees Toomas Tooli käes.

Hetkel kuum