Inno Tähismaa • 19. november 2002 kell 22:00

Tasuta lõuna rasedatele

Eile olid tulevased emad taas platsis. Vallutasid ühe restoranipoole ja osa teisestki. Tõstsid eestlasele omase häbelikkusevarjundiga näos omale Rootsi lauast salatit, suppi, praadi ja magustoitu. Kõik rahvuspärased road, mida Eesti Maja pakub.

Nädal aega tagasi kirjutas meie tasuta lõunatest Soome ajaleht Helsingin Sanomat. ?Nad saabuvad kohale ükshaaval, riputavad mantli varna ja moodustavad hetkega järjekorra laua äärde, kus auravad maitsvad road: kanakoivad, lihapallid, kalkunipada, porgandid ja kollased keedetud kartulid,? kirjeldas nähtut vaimustunult Soome ajakirjanik.

Arvamusi kogemuse kohta on erinevaid. ?Ise käisin täna ja nii vahva oli, sain oma vana tuttavaga kokku, kes juba päris suure kõhuga, nii et juttu jätkus kauemaks... läksime kell 12 sisse, olime teised,? kirjeldab Perekooli jututoas Sõnni.

?Mina olen seal lõunatel käinud kohe esimesest päevast peale, aga nüüd juba paar nädalat ei taha enam minna. Esiteks on jube palju rahvast ja lausa trügimine käib, õhkkond on kuidagi närvilisemaks läinud. Ja teiseks on mul Polikarpusest kahju, ega ta, vaene mees, osanud arvata, millised hordid teda ründama hakkavad,? vahendab Tea.

Kahtlemata on rasedate hordid restoranile korralik väljaminek. Eesti Maja restorani omanik, kaheksa aastat tagasi Ameerikast Eestisse elama kolinud Viido Polikarpus näeb olukorda siiski palju helgemates värvides. ?Nägin, kuidas üks lapseootel naine siin sõi. See oli nii ilus. Otsustasin pakkuda tasuta lõunat ka teistele,? räägib Polikarpus. Ta räägib, kuidas esialgu oli lapseootel kliente paarkümmend, nüüd üle saja. Ja kirjeldab, kuidas üks ema helistas talle sünnitusmajast. Oli sünnitanud lapse samal päeval, kui restoranis sõi. Ja tänas, et sai kõhu täis.

Polikarpus on Eesti Maja restorani pidanud viis aastat. Enne seda oli ta George Browne?i kõrtsi juhataja.

Polikarpuse jaoks on tasuta lõuna arvestatav väljaminek: muidu 75 krooni maksvat lõunat käib igal teisipäeval söömas ligi 150 lapseootel naist. Esimesel nädalal oktoobri alguses olid lõunad iga päev tasuta, nüüd saab süüa igal teisipäeval kuni detsembri lõpuni. Restorani töötajad uksel rasedustesti ei tee ega raseda kaarti ei küsi. Kõik saavad tingimusteta sisse. Polikarpus loodab, et valerasedatel hakkab endal piinlik, kui teiste eest toitu söövad.

Polikarpus oma toote kohta reklaami ei tee. Info lõunate kohta levib nende kaudu, kes seal käinud. Restoranipidaja loodab, et leiab nõnda omale uusi kliente inimeste hulgast, kes Eesti Majas pole varem käinud või arvanud, et see on ainult väliseestlaste koht.

Hetkel kuum