Ülo Toomsalu • 29. jaanuar 2003 kell 6:09

EPL: Poolsada Eesti õpetajat otsib tööd USA keskkoolides

Eesti firma kaudu soovib Ameerika Ühendriikidesse aastaks tööle saada üle 50 õpetaja.

Kuid USA saatkond peab sealseid nõudeid väga karmiks, mistõttu soovitab suhtuda pakkumisse ettevaatlikult, kirjutab Eesti Päevaleht.

?See on veidi kahtlane, teades, kui keeruline on USAsse tööle saada ja nõuded õpetajatele on üsnagi karmid,? ütles USA saatkonna juures töötav Fulbrighti programmi assistent Tiiu Vitsut.

Ühendriikide saatkond on Vitsuti sõnul 1993. aastast alates vahendanud ainult ühe õpetaja USAsse tööleminekut. Vitsut soovitas kindlasti kontrollida firma tausta ning uurida, kas töö on ikka ametlik.

Tööd vahendab USAs Colorados paiknev firma Educational and Professional Resources. Selle neti kodulehel on kirjas, et firma on varem värvanud õpetajaid ka Peterburist ning need seadusliku viisaga USAsse tööle toimetanud.

Vitsuti sõnul on vähemalt üks õpetaja Colorado ettevõtte kohta küsinud, kuid saatkond konkurssi ei korralda ja seetõttu lähemat teavet anda ei oska.

Eestist otsib õpetajaid tõlkefirma Pangloss, pakkumisele on vastanud üle 50 õpetaja.

?USAs on õpetajate puudus suur, peamine on leida haritud spetsialist,? ütles Artem Davidjants firmast Pangloss. ?Isegi kui pool nendest, kes on avalduse esitanud, jõuab kohale, siis see on juba suur arv.?

USA õpetajate palgad ulatuvad 38 000?53 000 dollarini aastas. Bakalaureusekraadiga õpetaja võib Davidjantsi sõnul teenida alates 30 000 dollarist ehk 420 000 kroonist aastas. Sellest läheb maha tulumaks 15 protsenti ja tervisekindlustus. Kõrgema teaduskraadi ja kogemuste korral palk tõuseb.

Hetkel kuum