Ülo Toomsalu • 20. märts 2003 kell 5:58

PM: Riigikogu koguneb ilmselt 27. märtsil

Poliitikud peavad tõenäoliseks, et uus parlamendikoosseis saab esimesele istungile koguneda järgmise nädala neljapäeval.

Siis valib Riigikogu uue esimehe ja kaks aseesimeest ning Siim Kallase valitsus esitab tagasiastumispalve.

Kui Riigikohus annab tänasel istungil võrumaalase Ülo Paloveri kaebuse asjus õiguse keskvalimiskomisjonile, saab lõpuks alata Riigikogu ja valitsuse töö käivitamine, mis seni seisab ametliku valimistulemuse puudumise taga, kirjutab postimees.

Palover kaebas Võrumaal oma valimisjaoskonna komisjoni tegevuse peale, kes väidetavalt ei taganud inimestele transporti valimaminekuks, ning nõuab seetõttu tulemuste tühistamist.

Kaebus on seni kõigis menetlusastmetes kui põhjendamatu tagasi lükatud, negatiivse otsuse tegid nii Võru maakonnakomisjon kui ka vabariigi valimiskomisjon. Riigikohus teeb lõpliku otsuse selles asjas täna.

Teoreetilise võimaluse korral, et Paloveri kaebus nüüd rahuldatakse, tuleks Võrumaal ühes valimisjaoskonnas korraldada samade kandidaatidega kordushääletus, mis lükkaks valimistulemuste kinnitamise ja uue valitsuse moodustamise veel kord edasi. Asjatundjate hinnangul on Paloveri kaebuse edu kohtus siiski vähetõenäoline, sest seadus ei kohusta valijaile kindlustama transporti valimisjaoskonda jõudmiseks.

Põhiseaduse järgi on president Arnold Rüütlil aega Riigikogu kokkukutsumiseks kümme päeva, peaministrikandidaadi nimetamiseks aga kaks nädalat alates valimistulemuste jõustumisest.

Riigikohtu positiivse lahendi korral koguneks vabariigi valimiskomisjon tulemusi kinnitama juba täna, Riigi Teatajas ilmuksid tulemused homme ja laupäevast oleksid need jõustunud. Siis algab ka Kadriorule seatud tähtaegade jooksmine.

Hetkel kuum