Madli Zobel • 30 september 2003

Naabruses kerkib prügimägi

?Naabrimehe puhul saab tal nööbist kinni võtta ja rääkida,? toob Tartu linnavalitsuse pressiesindaja Viljar Rääsk välja ühe võimaluse mõjutada naabermajade korrashoidu. Kuid sageli pole omanikku käepärast ? levinud variandi kohaselt on see keegi vanainimene Norras, Kanadas või Austraalias ? ning lobudiku likvideerimiseks peaks asjale andma ametlikuma käigu. ?Mõjutamiseks peaks kodanik tähelepanu juhtima situatsioonile, Tartu puhul kas kirjutama või niisama märku andma tekkinud või olemasolevatest tondilossidest linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonnale,? sõnab Rääsk.

Kui aga pole soovi omavalitsusele kaebama minna, vaid tahaks ise omanikuga vestelda ? võib-olla on just see teie unistuste kodu asukoht ?, siis kruntide omanike teada saamiseks peaks pöörduma kinnistusametisse. Tegemist on avaliku teabega.

Viljar Rääsk lubab, et Tartu linnas võib pöörduda ka otse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna maade hindamise ja maksustamise peaspetsialisti poole.

Kõik isikud võivad kinnistusosakonnas peetavate kinnistusraamatutega tasuta tutvuda. Selleks on vaja esitada isikuttõendav dokument, mille alusel märgitakse tutvuja nimi ja isikukood ning tema huvi objekti registriosanumber ja tutvumise ulatus registrite ja toimikutega tutvumise ning ärakirjade andmise raamatusse. Registreid ja toimikuid saab uurida ainult kinnistusosakonna ruumides ja kinnistusosakonna töötaja juuresolekul.

Registri ja toimikuga tutvumisel võib lasta teha nendest tõestatud ärakirju seadusega kehtestatud lõivu tasumisel. Tasulisel infotelefonil võib registri töötajailt päringuid teha kohale minemata.

Põhimõtteliselt on olemas ka elektrooniline kinnistusraamat, kuid selle kasutajatena nähakse ette notareid, maakatastri pidajaid ning teisi ametiasutusi. Ehk ka kinnisvarafirmasid, panku ning krediidiasutusi.

Neli aastat tagasi rääkis toonane Tallinna Kesklinna vanem, et sundvõõrandamise mustas nimekirjas on 50 maja. Praegune Kesklinna linnaosa pressiesindaja Anniky Lamp sõnab, et huviorbiidis on hetkel samuti 50 hoonet, neist 24-le on saadetud märgukiri. ?Kuni suveni ei olnud meil väärteomenetluse õigust, seetõttu oleme saanud karmimaks minna alles viimasel ajal,? selgitab Lamp. ?Uurime praegu ka sundvõõrandamise võimalust, kuid siin saame olla ainult algatajaks, lõplik otsus tehakse vabariigi valitsuse tasandil.?

Tartus ega ka kuskil mujal Eestis ei ole seni veel ühtegi hoonet sundvõõrandatud, nendib Rääsk. Küll aga on Tartu linnavolikogu saatnud valitsusele eelnõu Tartu Ülikooli peahoone vastas, aadressil Küütri 1 asuva endise Athena kino sundvõõrandamise taotlemiseks.

Nii karmiks kavatsetakse minna seetõttu, et hoone juures pole ettekirjutused, trahvid ja rääkimine kuhugi viinud. Keerukust lisab kogu protsessile asjaolu, et hoone on arestitud seoses ERA panga kriminaalasjaga kui rahapesu objektiks olev vara.

Tõenäoliselt ongi paljude hoonete tondilossideks saamise saatust juhtinud lisaks omandireformile aastatetagune kauboikapitalism. Näiteks Tallinnas aadressil Keava 3 asub võimas prügimägi. Omanikule on saadetud märgukiri, kuid omanikfirma on likvideeritud ning likvideerija on praeguse seisuga võtnud krundi koristamise peale hinnapakkumised. Kuid see veel ei tähenda, et krundil midagi juhtuma hakkaks. Athena kinohoone haldaja lubas, et teeb hoone korda möödunud aasta 1. oktoobriks. q

Hetkel kuum