Ülar Lauk • 30. oktoober 2003 kell 12:56

WSJ: Indiaanlased nõuavad ChevronTexacolt 5 mld dollarit

Amazonase jõgikonnas elavad indiaanlased on veendunud, et ChevronTexaco on süüdi sealse looduse reostamises ning nõuavad kahjutasu 5 mld USD.

Süüdistuse poolelt esineb protsessil USA ekspert Dave Russell. Protsessil, mida looduskaitsjad peavad 'sajandi protsessiks üleilmastumise sfääris', esindab Russell 30 000 Ecuadori indiaanlast ja teisi riigi elanikke, kirjutab WSJ.

Hagi esitati New Yorgi ringkonnakohtusse 1993.aastal, kuid nüüd on asja arutamine üle antud Ecuadori kohtule. See hakkab toimuma 50 000 elanikuga Kolumbia piiri äärses Lago Agrio linnas.

ChevronTexaco tütarfirmat Texaco Petroleumi süüdistatakse selles, et see saastas tööstusjäätmetega põhjaveed, jõed ja sood Amazonase basseinis Ecuadoris.

Süüdistus väidab, et perioodil 1971 kuni 1992 valas Texaco Petroleum tagajärgi arvestamata jäätmed Ecuadori järvedesse. Kokku on reostatud üle 600 järve, troopilised metsad ja sood enam kui 5000 ruutkilomeetri suurusel alal.

Ettevõtete poolt loodusesse maha valatud ainete hulgas olid muuhulgas arseen ja vähkitekitav bensool, mis tekitasid rajoonis vähihaiguste ja laste suremuse leviku suurenemise.

'Mastaapidelt ületab see looduskatastroof T?ernobõli', ütleb Russell. Tema sõnul on ainus vahend ökoloogilise olukorra parandamiseks põletada miljoneid tonne saastatud pinnast. Selleks pretsedendituks ökoloogiliseks projektiks lähebki vaja 5 mld dollarit.

<#Vedomosti=http://www.vedomosti.ru/stories/2003/10/30-40-04.html>

<#CNN=http://www.cnn.com/2003/WORLD/americas/10/22/ecuador.oil.trial.ap/index.html>

Hetkel kuum