11. november 2003 kell 22:00

Märg kivipõrand on libe ja kliendile ohtlik

Statistika kohaselt toimub arenenud riikides aastas 240 000 libastumisõnnetust, millest 9000 lõpeb surmaga, seda 150 miljoni inimese kohta. Eriti terav on probleem kaubanduskeskustes ja muudes ühiskondlikes hoonetes, kus käib palju inimesi ning põrand määrdub kergesti. Selliste hoonete põrandaplaatidele kehtivad eriti kõrged nõudmised. Lisaks kenale väljanägemisele peavad need olema kergesti puhastatavad, kulumiskindlad ja astuja jala all mugavad.

Libedusvastaste ainetega kaupleva OÜ Vexillum juhataja Joonas Vieti sõnul võib sageli näha pahaaimamatut klienti, kel uksest sisse tulles jalad siuhti alt kaovad.

Rocca al Mare Kaubanduskeskuse juhatajale Jaanus Saarlaiule on probleem tuttav: ?See on pigem ehitajate kui hoone haldaja mure. Uute kaubanduskeskuste ja muude hoonete ehitamisel on juba projekteerimisel hoolt kantud, et kasutatavad materjalid oleksid ohutud ning käsipuud omal kohal ja kaldenurgad õiged. ?

Vieti hinnangul on üldiselt suund sinnapoole, et ehitaja mõtleb materjale valides järjest enam ka kasutaja mugavuse peale, kuid kuna põrandate libeduse osas ühtset standardit Eestis ei ole, siis võib selle üle vaidlusi tekkida. ?Ehitaja ütleb, et pole libe, kasutaja jällegi, et on, kuid ühtsed nõuded selles osas on alles väljatöötamisel,? toob Viet näite.

Hoone haldajal on mitu võimalust ka ise märjast tingitud libeda põrandaga toime tulla.

Libedust hoiavad ära vahetatavad kummipõhjaga porimatid sissepääsude juures. Ent kui porimatt saab täis, pääseb libedust tekitav vesi ja lörts ikkagi põrandaid määrima. Rocca al Mare Kaubanduskeskuses piisab puhtuse tagamiseks porivaipade vahetamisest umbes kaks korda nädalas.

Lisavõimalus kukkumisi vältida on töödelda põrandat eriliste libedusvastaste ainetega SlipGuard ja Slidex, mis parandavad kivipõranda haakuvust. Põrandale kantuna ja õhuga kokkupuutel kristalliseerub töödeldavale pinnale mikroskoopiline kiht, mis vee või seebiveega kaetuna annab tavapärasest kuni 300% suurema haardekoefitsiendi.

Sõltuvalt kasutusalast ja valitud tootest püsib libedusvastane kaitse kuni viis aastat. Lisaks kaitseb moodustunud kristallkiht pinda kulumast, hoiab plaadivuuke mustuse ja hallitusseene eest ning lihtsustab plaadivuukide puhastamist. Vahendit võib kasutada kõikidel mineraalsetel pindadel, pindu saab puhastada iga puhastusaine ja -vahendiga. Vältida tuleks siiski abrasiivseid pesemisaineid, sest need kulutavad kaitsva mikrokihi maha.

Autor: Eva Tammelo

Hetkel kuum