Liina Leiten • 17. november 2003 kell 22:00

Ratastoolimees juhib Tartus invaabivahendite tootmist

Tanel Joosti idee hakata tootma invaabivahendeid ulatub 1994. aastasse, mil ta töötas puudega inimestele abivahendeid laenutava Tartu inva- ja tehnilise abi keskuse juhatajana. Humanitaarabi korras invaabi keskusesse tulnud vahendid ei vastanud alati turu vajadustele. ?Mingeid asju tuli humanitaarabist hästi palju, palju tuli ka ebavajalikku ning palju jäi üldse tulemata,? meenutab Joost. ?Nägin vajadust mitmete toodete järele, ehkki turg tollal valmis ei olnud ? raha polnud ei inimestel ega riigil.?

Siiski alustas Händikäpp Imidž 1995. aastal tootmist. Esimesed tooted olid liikumispuudega inimestele mõeldud WC-poti tool ja tualettides kasutatav käsitugi, mis on tänagi firma kõige levinum toode.

Õige pea sai selgeks, et Eesti on nii väike, et vaid siinsele turule tootmine ei taga kuigi suurt arengut. 1997. aastal alustas Händikäpp Imidž väliskontaktide loomist. ?See on pikaajaline ja raske protsess, kus tuleb oma vigadest õppida ning kontaktide otsimiseks ja leidmiseks erinevaid meetodeid katsetada,? räägib Joost. ?Palju tuleb käia ja sidemeid luua, ehkki need ei pruugi alati tulemust anda.?

Esimesed tulemused tulid 2000. aastal, mil Händikäpp Imidž tegi esimesed allhanketööd Soome. Ka täna läheb enamik toodangust Soome ja Rootsi ? seda nii allhanke kui oma toodetena. Joosti sõnul ei ole praegu aga vaja enam teha igapäevast müügitööd. ?See võtab raskuse pealt ja võimaldab keskenduda tootmise arendamisele,? sõnab Joost.

Händikäpp Imidži oma toodangu hulka kuulub 40 erinevat toodet alates tualettides kasutatavatest käsipuudest ja lõpetades haiglavarustusega ? sh läbivaatus- ja massaažilauad, voodilisandid, käimisabivahendid. Meditsiinitehnikatooted kannavad kaubamärki Equa, mis tuleneb ingliskeelsest sõnast equal (eesti k võrdne). Peamise osa käibest annavad aga allhanketööd Soome ja Rootsi tootjatele, kes on oma maal turuliidrid.

Lisaks meditsiinivarustusele teeb Händikäpp Imidž allhanketööna antennide konstruktsioone Rootsi partnerile, kes ehitab välja 3G-mobiilside võrku. Eelmisel aastal alustati ka komplekteerimistöödega. Aasta otsa komplekteerisid Händikäpp Imidži töötajad Volvo autodele voolikuid.

Omaette tegevusvaldkonna moodustab Koduakna plastakende edasimüük, mis Joosti sõnul annab ettevõttele juurde hea rahavoo ning tasakaalustab tootmisega kaasnevat sesoonsust.

Olemasolevate toodete osas Händikäpp Imidž erilist konkurentsi praegu ei tunneta. Samas tuleb tõdeda, et Hiina ja Taiwani tooted oma suurte koguste ja madalate hindadega tungivad ka meditsiinivaldkonda, sundides Händikäpp Imidžit mõne toote valmistamisest loobuma. ?Kuna kliendi soove on vaja rahuldada, siis oleme mõnda asja hakanud ise sisse tooma, sest see on siin tootmisest odavam,? tõdeb Joost. Allhanketurul pakuvad lisaks hiinlastele konkurentsi ka leedukad, kes on eestlastelt võtnud nii mõnegi projekti, sest seal on tööjõud veelgi odavam.

Siiski on madalad püsi- ja tööjõukulud Eestis välisturu jaoks veel konkurentsieeliseks. Teiseks oma firma konkurentsieeliseks peab Joost tegevjuhtide motiveeritust, kuna nad ise ? vennad Tanel ja Janno Joost ? on ka omanikud.

Perspektiivplaanidesse on vennad Joostid võtnud tugevuse saavutamise omatoodangu turuleviimise ja ekspordiga. ?Alltöövõtu konkurentsieelis ei pruugi kaua kesta,? nendib Tanel Joost. ?Praegu aga annab alltöövõtt võimaluse arendada tootmist ning saavutada vajalik tugevus selleks, et oma toodet turule viia.?

- Vello Janno, Feb Sanitaartehnika Tartu esinduse müügijuht

Meie müüme Händikäpp Imidžis toodetud WC-tugipuid, vannikäsipuid, WC-klapptoole jms invaliididele mõeldud sanitaartehnikatooteid. Koostöö sujub selle firmaga hästi, probleeme nendega pole olnud. Kuna nõuete järgi tuleb ühiskondlikesse hoonetesse ehitada ka invatualett, siis on Händikäpp Imidž täitnud väga olulise ni?i. Samu tooteid on ka väljaspool Eestit valmistatud, kuid need on väga kallid. Kuna firma juht on ise ratastoolis, siis teab ta väga hästi, millised need tooted peavad olema.

Hetkel kuum