26. november 2003 kell 7:02

Kalad ja linnud seljatasid sadamaehituse

Pärnu halduskohus rahuldas eile SA Eestimaa Looduse Fondi kaebuse ning tühistas Saaremaale süvasadama rajamist lubanud Ninase poolsaare üldplaneeringu.

Keskkonnakaitsjad nõudsid üldplaneeringu tühistamist, sest Tamme sadama kõrval Küdema lahes on lindude pesitsusala ning kalade kudemiskoht, paik on kantud kaitstavate alade ehk Natura 2000 nimekirja.

Samas teeb Tamme sadamakohana ahvatlevaks sealse mere loomulik sügavus, mistõttu suuremahulisi süvendustöid pole tarvis.

Keskkonnakaitsjate arvates on keskkonnamõjude hinnangud tehtud kiirustades ning neid on kallutatud tellija ehk Mustjala vallale ja Tallinna Sadamale soovitud suunas. Keskkonnakaitsjate hinnangul on kogu projekti näidatud ilusamana, kui see tegelikult välja võib tulla.

Vaidlusalusele alale Küdemaa lahte Tamme sadamakohta tahtis Tallinna Sadam rajada kuni 70 miljonit krooni maksva kruiisisadama, mis pidi valmis saama 2004. aasta aprillis ning esialgu vastu võtma 30-35 kruiisilaeva hooaja jooksul.

Tallinna Sadam ja Mustjala vald valmistasid ühiselt ette sadamaehitust, selle tulemusel on vallavolikogu vastu võtnud sadamaala üldplaneeringu ning Tallinna Sadama poolt on valminud ka detailplaneering.

Süvasadama ehitus Saaremaale on päevakorras olnud juba mitu aastat, keskkonnaministeerium peab parimaks sadamakohaks Veeret, mis praegu töötab kalasadamana.

Hetkel kuum