Ülo Toomsalu • 5. detsember 2003 kell 6:28

EPL: Romano Prodi saatis juhtnöörid Euroopa Komisjoni voliniku valimiseks

Euroopa Komisjoni president Romano Prodi saatis Euroopa Liiduga ühineva kümne riigi peaministritele kirja juhtnööridega, kuidas valida komisjoni oma volinik.

Prodi kiri sõnastab kolm põhilist nõuet volinikukandidaadile, kes peab olema ?sobiva poliitilise kaaluga?, laitmatu moraalse palgega ning siira tahtega edendada Euroopa Liidu integratsiooni, kirjutab Eesti Päevaleht.

Sel nädalal varem on Prodi pressikonverentsidel rõhutanud, et ta ei otsi tingimata iga uue liikmesriigi parimaid poliitikuid või spetsialiste, vaid pigem on oluline leida meeskonnamängijad, kes üksteist tiimina täiendaksid.

Prodile meeldib seda soovi iseloomustada tähelepanekuga, et tal pole vaja kümmet psühhiaatrit.

Volinikukandidaadid peaksid esindama võimalikult eri valdkondi, et nende vahel oleks portfelle lihtsam jagada.

Veel üks Prodi soove on, et vähemalt kolm kümnest uuest volinikust oleksid naissoost. Seni teadaolevalt on vaid Poolal praegu tõsiseltvõetav naiskandidaat.

Igal riigil tuleb oma kandidaat esitada hiljemalt 1. märtsiks. Kandidaate kaaluvad seejärel liikmesriigid ning aprilli viimasel nädalal toimuvad kuulamised Euroopa Parlamendi komisjonides. Parlamendi täiskogu annab uutele volinikele oma heakskiidu mai algul.

Kuna praeguse komisjoni ametiaeg saab läbi järgmise aasta oktoobri lõpus, rõhutab Prodi, et praegune sõelumine kehtib vaid kuuekuise perioodi kohta alates maist.

Uue komisjoni president võib ametisse jätta samad inimesed, kuid see on juba tema otsustada.

Hetkel kuum