Ülo Toomsalu • 10. detsember 2003 kell 6:13

PM: Endla teater kulutas lisaeelarve miljonid rahahädas olles valesti

Kultuuriministeerium ootab reedeks Endla teatri direktorilt Ain Roostilt lahendust olukorrale, kus ta kulutas suvise lisaeelarve raha valeks otstarbeks.

Kultuuriminister Urmas Paeti andmetel kulutas Roost suvisest lisaeelarvest õhutusseadmete uuendamiseks antud 2,1 miljonist kroonist 1,9 miljonit kunagiste ehitustööde järelmaksuks. Raha ümbertõstmine ning asjaolu, et õhutussüsteem on ikka uuendamata, selgusid ministeeriumis eelmisel nädalal, kirjutab Postimees.

«Kui oli vajadus ja soov aasta keskel niimoodi tegutseda, oleks pidanud kohe informeerima ja nõusolekut küsima,» märkis Paet.

Roost nentis, et eelmisel nädalal pöördus ta riigi poole ise, küsides, kas on võimalik ventilatsiooni kordategemist edasi lükata ja panna tähtajaks järgmise aasta lõpp.

Direktor selgitas, et kulutas lisaeelarve raha faktooringlepingute makseteks, millega teater tasub osade kaupa 2001. aastal tehtud suurremondi eest. Muidu teeb Endla makseid omatuludest, kuid tulud jäid oodatust napimaks.

Roost ütles, et suvelavastusest «Tasuja» teater kasumit ei teeninud, kuid arvestustes olid nad lähtunud mulluse vabaõhulavastuse miljonilisest kasumist.

«Ühelt poolt poleks ehk tohtinud loota, aga teiselt poolt igasugused Maied-Valdurid ruulivad ja võtavad professionaalselt kunstilt publikut ära,» lausus Roost ja lisas, et oodatust vähem tulu on toonud teisedki lavastused.

Paeti hinnangul võttis Roost tugevalt suvelavastusele lootes liigse riski. Kuidas direktorit vale rahakasutuse eest karistada, otsustab Paet enda sõnul siis, kui Roost on reedel esitanud täpse kirjelduse, kuidas ta õhutussüsteemi tuleval aastal korda teeb.

Hetkel kuum