LCD-monitor sobib telepildi vaatamiseks

Jako Bergson 17. veebruar 2004, 00:00

LCD-monitor võtab vähe ruumi ja on stiilne, teisalt ka kvaliteetne ? kontrastne ja selge, sirged jooned ja ei mingeid moonutusi. Ka on see ekraan täiesti lame ning erinevalt tavamonitori ehk CRT klaaskineskoobist kaetud spetsiaalse mittepeegelduva kihiga ? seega on vähem segavaid peegeldusi. Lisaks on LCD silmasõbralik. Kuigi LCD-ekraani värskendussagedus on vaid 60 Hz, on pilt täiesti vilkumisvaba ja sama stabiilne kui tavamonitoril 100 Hz sageduse puhul. Uuringute järgi suudab inimsilm LCD-ekraanilt infot kiiremini leida ja lugeda ning ka vigu tekib vähem. Samuti väsitab LCD vähem silmi ega tekita peavalu, ei kiirga nagu tavamonitor, ei soojenda ega kuluta pooltki nii palju elektrit kui tavamonitor. Ainus, kus kvaliteetne ja kallis CRT veel LCD ees eeliseid omab, on nõudlik graafikatöö, videopildi redigeerimine ja kiired mängud. Samas väheneb vahe siin kiiresti. LCD mudelite hinnavahed tekivadki pildi erksuse, kontrastsuse, vaatenurga suuruse ning pildi uuendamise kiiruse, aga ka disaini ja üldise kvaliteedi ning vastupidavuse põhjal.

LCD-monitori ostes uurige nii tehnilisi näitajaid kui ka prognoositavat tööiga ? eri allikad pakuvad LCD-monitoride nõrgima komponendi ehk taustavalgustuse tööeaks 10 000?40 000 tundi, CRT-monitoridel on see 20 000 h. Veel tasub uurida, mitme n-ö surnud või pidevalt põleva pikseliga LCD-monitor garantii korras välja vahetatakse, sest parandada neid ei saa. Üldiselt ühe-kahe pikseli puhul vahetust ei tehta. Seega tasub kindlasti enne ostu monitor oma silmaga üle vaadata. Kokkuvõttes soovitan, et kui teie rahakott vähegi võimaldab, hankige LCD. Soovitavalt isegi mitte 15tolline, vaid 17tolline monitor. Ja kui see on sisseehitatud televiisorimooduliga, siis koguni 19tolline. Seda enam, et TV-moodul ei pruugi LCD hinda peaaegu üldse tõsta.

Arvutist telepildi vaatamine pole minus seni vaimustust tekitanud. CRT puhul on pilt väike ja mitte kõige kvaliteetsem ? põhjuseks arvutisse lisatavate TV-kaartide tavatelerist suurem nõudlikkus antennikaablist tuleva signaali tugevuse suhtes. CRT-monitor pole ka nii erksavärviline ja hele kui teler. Kuid mind üllatas positiivselt Hyundai LCD-TV ehk vedelkristallmonitor, kuhu on sisse ehitatud TV-tuuner.

Esiteks tuleb meeles pidada, et kui räägime 17tollisest CRT-monitorist, on sel nähtav ala umbes 15,8 tolli. 17tollise LCD puhul on diagonaal täpselt 17 tolli ? seega on õige võrrelda omavahel 17tollist LCD-monitori ja 19tollist CRT-monitori. Teiseks töötab üldjuhul iga iseseisev audio-videoseade paremini ja kindlamini arvutisse pandud lisakaardist. TV-kaardid arvutis on üsna kapriissed ja suudavad kergesti arvuti kinni jooksutada. LCD-monitor toimib kas monitorina või iseseisva telerina, segare?iimi pole. Muidugi ei saa teleprogrammi arvutisse salvestada. Kolmandaks selgus, et LCD-TV on pildikvaliteedi ja stabiilsuse, kirja jms selguse ning väreluse puudumise poolest lähedane korralikele sajahertsistele teleritele ning ületab oluliselt 50 Hz teleri parameetreid. Võrdluseks olid mul 28tolline Sony 100 Hz teler ja 20tolline Samsungi 50 Hz teler.

Kvaliteetsete ja hea resolutsiooniga monitoride puhul kipuvad ekraanifondid jms kribuks muutuma. Tavamonitoril keeratakse 17tollise kuvari resolutsioon tihti 800×600 pikseli peale, et kirjad oleks suuremad. Kuid sellega raisatakse kuvari võimalusi ning halvendatakse teravust. LCD puhul ei tasu see ära, sest LCD­l on üks kindel resolutsioon füüsiliste ruudukestena ja selle muutmisel langeb pildi kvaliteet oluliselt. Küll aga on võimalik Windowsis määrata, et kasutataks suuremaid fonte, seda ka iga tarkvara sees, mitte ainult ekraanil ikoonide all.

Kuigi eespool sai ka LCD miinuseid ära toodud, on plusse rohkem. Detsembri lõpus maksis 17tollise diagonaaliga Hyundai ImageQuest L17T 8500 kr ja 19tollise diagonaaliga mudel 12 330 kr. Võrdluseks: konkureeriva Sony toodetud 17tolline LCD-TV soodushind on ligi 18 000 kr.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing