Hubane köök loob kodutunde

Eva Tammelo 27. veebruar 2004, 00:00

Köögimööbli tellimine on valiku virvarris oluline otsus. Nõuannet otsides tuleks kaasa võtta mõõtudega köögi põhiplaan, millele on märgitud akende ja uste asukoht, elektripistikud, vee- ja kanalisatsioonitorude asukoht, ventilatsiooni asukoht ja kõik muu, mida ei ole võimalik ümber paigutada, kuid mis võib takistada mööbli paigaldamist.

?Üldiselt on nii, et mööbli projekti määrab köögi põhiplaan, viimase omakorda korteri või elamu põhiplaan. Ülejäänu on tellija eelistuste küsimus. Kui on juba täpne ettekujutus sellest, milline köögimööbel välja peaks nägema, siis seisneb projekteerimine lihtsalt mööblikomplekti täpsete mõõtude paikapanemises,? selgitab ASi Arens-Mööbel disainer Piret Paat.

Järgmiseks tuleb otsustada köögi üldilme ehk stiili üle. Sellest lähtuvalt valitakse kappide asukoht ja mõõdud, uste ning tööpindade väljanägemine. Siin hakkavad rolli mängima omaniku harjumused, olemasolevate asjade hulk ja kui palju on nende jaoks kappe vaja. Kui varasemast on olemas suured kodumasinad, nagu külmik, pliit jne, mis jäävad uude kööki, siis tuleb arvestada ka nende mõõtmete ning disainiga.

Köögi stiili javärvi määrajana on eriti tähtsad uksed, kuna nendega on kaetud enamik vaadeldavast pinnast.

Põhiliselt kasutatavad uksetüübid on värvitud MDF-, PVC-, naturaalspoon-, laminaat-, melamiinkattega ja täispuidust ja alumiiniumraamiga uksed.

?Võib öelda, et uksetüüp määrab omakorda köögi projekti. Uste värv ja profiil loovad köögi näo, näitavad, kas sellest tuleb klassikaline talupojastiilis puitköök või hoopis midagi modernsemat,? selgitab Piret Paat.

Köögimööbli uste juures on rohkesti mänguruumi: värvitud uksi on võimalik tellida matina, kõrgläikelisena või sätendava lakiga kaetuna. Täispuituksi on eri liiki puidust, näiteks tammest, pöögist, saarest, kasest, kirsist ja männist. Eksklusiivse variandina on võimalik täispuidust uste juures kasutada sama puidu spooniga karkassi. Paadi sõnul ei tasu uksi siiski üle kujundada: ?Uste kujundamisel ei tasu liiga hasarti minna, et üldilme ei muutuks väga rahutuks ja oleks muu elamisega tasakaalus. Värve ja kontrasti on hoopis lihtsam lisada tekstiilide ja pisiesemete abil, neid saab hiljem soovi korral hõlpsasti vahetada. Mööbli karkass valmistatakse üldjuhul melamiin- või naturaalspoonkattega puitlaastplaadist. Ääred kanditakse. Naturaalspoonplaatide pinda on võimalik peitsida erinevat tooni. Köögimööbli töötasapind peab olema vastupidav, samas on see oluline disainielement, aktsendiandja, niiöelda täpp i-le. Enamasti valmistatakse tööpinnad puitlaastplaadist, mis on kaetud kõrgsurvelaminaadikihi ja kaitsekihiga. Nii on nad eriti pika kasutuseaga ning lisaks vastupidavad ka kuumusele ja kriimustustele. Otsustada võib ka liimpuidust või kivist töötasapinna kasuks.

?Liimpuit on looduslähedasem, sest tegu pole imitatsiooniga. Ta vajab rohkem hooldust, kuid on lihvimise ja lakkimise teel hõlpsasti uuendatav. Seevastu kivi on tööpinnamaterjalidest vastupidavaim, kuid paraku ka kalleim. Mõningaid plekke, näiteks punase veini omi, pole sealt võimalik eemaldada, kuid seda saab vältida vastava vahendiga eelnevalt pinda töödeldes,? räägib Piret Paat.

Köögi juurde kuuluvad detailid, näiteks käepidemed, sahtlisiinid, korvid, kõiksugu mehhanismid, uksehinged, paberirullihoidikud, reelingud, maitseainetopsikud, on ka olulised kujunduselemendid.

Furnituuri valikul tuleb peale köögi üldilme arvestada ka väljakujunenud harjumusi. Tuleks mõelda, milliseid abivahendeid vajatakse kõige rohkem ning paigutada need võimalikult käepäraselt töötsooni. Sageli kasutatavad köögiriistad võib riputada reelingule tööpinna kohale.

Kööki valgustust valides ei tasu unustada, et kuigi mööblit valitakse enamasti päevavalgel, võib toiduvalmistamissoov tekkida ka südaöösel. Lisaks heale üldvalgustusele on hea ka tööpinna kohal olev kohtvalgustus. Tavaliselt kasutatakse selleks halogeenlampe, ent sobivad ka päevavalguslambid või dekoratiivvalgustid.

Ka tasub mõelda, kas muretseda kööki vaid väike kohvilaud või hoopis suur söögilaud, mida annab külaliste vastuvõtmiseks ka mujale tõsta.

?Kööki ei tehta aastaks-paariks,? rõhutab köögidisainer Piret Paat. ?See peab olema praktiline ja kaua meeldima. Kui esemete paigutus on vilets ja tööpindu või säilitusruumi pole piisavalt, kaotab kauneimgi kujundus oma võlu.?

Köögitehnikat on kahte tüüpi: sisseehitatud või eraldiseisev. Sisseehitatud tehnika muudab köögi mugavamaks, kuna pesumasin, nõudepesumasin ja külmik on peidetud uste taha, pliidiplaat on tööpinna sisse integreeritud ja ahi ning mikrolaineahi täpselt mööblikarkassi sobitatud.

Piret Paat soovitab enamasti valida sisseehitatud variandi, sest siis on kogu tööpind ühes tükis, jääb rohkem ruumi asjade paigutamiseks ning pragudesse ei kogune mustust ega purusid. ?Juhul, kui köögiseadmed on erilise disainiga, hoolikalt valitud ja omaette ilusad, võiks nad loomulikult välja jätta. Samas pole see lahendus kõige mõistlikum näiteks avatud köögi puhul,? ütleb Paat

Eraldiseisev tehnika on tavaliselt odavam ja sobib rohkem ajutistesse köökidesse, mida tahetakse mingi aja tagant ümber tõsta.

Äärmiselt oluline moment köögi juures on ventilatsioon, seda eriti avatud lahenduse puhul, kus söögilõhnad kipuvad eluruumidesse tungima.

Disaineri sõnul on hea kasutada ventilatsioonilõõri ühendatud õhupuhasteid; kui see pole siiski tehniliselt võimalik, siis söefiltriga õhupuhastit, mis paiskab puhastatud õhu ruumi tagasi. Õhupuhasteidki on päris mitut tüüpi: kappi peidetavad, kapi alla käivad ja nn kubud.

Paar aastat tagasi soovis suur osa tellijaid värvilisi ja profiiliga uksi. Praegu on müügihitt minimalistlikus stiilis, alumiiniumraamide ja siledate ustega köögimööbel. Hoogu võtab suund kodususe ja hubasuse poole.

?Trend hubasuse poole levib kogu maailmas. Läikiva värvitud ukse kõrval hinnatakse üha enam puidu soojust ja looduslikkust,? ütleb Piret Paat. ?Nõndanimetatud laborköökide asemel lähevad moodi naturaalse viimistlusega variandid.?

Kuna köögimööbel on ost pikkadeks aastateks, on alati populaarsed ka aegumatud lahendused. ?Samas pole tegu klassikalise inglise köögiga, päris puhta stiiliga kööke soovitakse üldse vähe,? tõdeb Paat. ?Stiilipuhtusest olulisem on läheneda individuaalselt, et köök oleks omanäoline ning peegeldaks omaniku hinge ja käekirja.?

Köögikujunduses kasutatakse varasemast rohkem mustreid ja värve. Julgelt mängitakse kontrastsete värvide, näiteks puhta valge ja mustaga. Trendikad on ka pastelsed toonid: õrnroosa, helesinine.

?Helevalge köök on just viimasel ajal eriti soovitud. Varem ei tellinud valgeid uksi keegi, ilmselt meenutasid need liiga palju nõukogudeaegseid kapipüstakuid.?

Ka must toon on populaarne, see annab edasi köögikujunduses hetkel trendikat nn gooti suunda. ?Väikese köögi puhul pole see muidugi parim valik, samas pakub must palju kombineerimisvõimalusi. Alumistel ustel saab kasutada musta ja ülemiste kappide puhul klaasi või heledat peitsi,? kirjeldab Paat.

Endiselt eelistavad tellijad avatud lahendusi, järjest enam kasutatakse köögi eraldamiseks muudest ruumidest lükanduksi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:38
Otsi:

Ava täpsem otsing