Pildivargus ajas fotograafid marru

Andres Põld 07. aprill 2004, 00:00

?Yoyota võttis meie koduleheküljelt foto.kala.ee peoga pilte ja pakkus neid omakorda välja allatõmbamiseks mobiiltelefonide taustapiltideks,? ütleb lehekülje fotograafist haldaja Mart Oruaas. ?Nüüd tahab Yoyota seda asja rahaga kinni mätsida, meie aga tahame asja avalikult lahendada, kuna olukord autoriõiguse alal on Eestis teadagi halb.?

Kokku võttis Yoyota Oruaasa kinnitusel omavoliliselt üle 30 foto. ?Kui nad oleksid küsinud luba, nagu tsiviliseeritud käitumine ette näeb, poleks midagi olnud ja iga fotograaf oleks siis ise otsustanud, kas annab oma pildi kasutada või mitte,? märgib Oruaas. ?Niisugune käitumine, nagu Yoyota tegi, on meil üsna levinud, näiteks vaatavad autoriõiguste rikkumisele läbi sõrmede ka paljud ajakirjandusväljaanded.?

Oruaasa sõnul pole nad veel otsustanud, mida Yoyota juhtumi puhul ette võtta. ?Peame juristidega nõu ja uurime, millised on meie lootused kohtus võita. Äkki pakuvad nad sobivat kohtuvälist lahendit? Meie huvi on näidata, et firma tunnistab oma eksimust ja vabandab avalikult. Meie kahju on ikka eelkõige moraalne ja intellektuaalne, mitte rahaline,? lausub Oruaas.

Yoyota Eesti OÜ juhatuse liige Mario Puhk aga kinnitab, et pärast probleemi ilmsiks tulekut pöördus Oruaas nende poole ja nimetas summa, mis fotograafide pahameele vaigistaks. ?Me tunnistasime oma eksimust ja ma olin selle summaga nõus. Kui nad nüüd kohtusse pöörduvad, siis kindlasti ei saa see raha enam olema nii suur, sest meie olime nõus maksma turuhinnast ikka tunduvalt kõrgemat hinda,? lausub Puhk.

Praeguseks on Yoyota mitme internetiküljel foto.kala.ee oma pildid üles riputanud fotograafiga sõlminud autoriõiguse lepingu. ?Tegemist on ilmselt suurimate summadega, mida amatöörfotode eest on Eestis makstud. Jutt ei käi isegi mitte kümnetest tuhandetest kroonidest, kuid täpse numbri jätaks ma praegu avalikustamata,? sõnab Puhk.

Firmajuhi kinnitusel on omavoliliselt võõralt internetiküljelt pilte võtnud inimene nüüdseks Yoyotast vallandatud. ?Ilmselt läks ta kergema vastupanu teed ega saanud päris täpselt oma tööülesannetest aru,? tähendab Puhk. ?Nüüdseks on vaidlusalused pildid meie pakkumisest maha võetud.?

Yoyota pakub umbes sadat taustapilti, mida on võimalik laadida oma mobiiltelefoni. Ühe pildi allalaadimine maksab 10 krooni. Kui palju Yoyota tüli tekitanud fotodega teenis, ei oska Puhk öelda, sest need olid pakkumisel vaid mõne nädala.

Foto.kala.ee puhul on tegu omamoodi näituseküljega, kuhu nii harrastus- kui ka profifotograafid riputavad üles nende arvates paremaid ja õnnestunumaid ülesvõtteid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:20

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing