Ülo Toomsalu • 7. juuni 2004 kell 6:05

EPL: Saksamaa pensionärid nõustavad Eesti firmasid

Pensionile jäänud Saksa tippspetsialistide ühingu Senior Experten Service (SES) liikmed on Eesti iseseisvumise ajal käinud siin nõustamas 170 ettevõtet.

Praegugi viibivad Eestis kaks Saksa nõustamiseksperti, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Töötan siin juuni lõpuni. Selle aja jooksul selgitan välja tootmise tõhustamise võimalused. Tootmine on Raplas Euroopa tasemel ja tahan Saksa firmadele tutvustada siinset allhankevõimalust,? ütles Rapla ettevõtet Estmilk Production OÜ nõustama tulnud SESi liige Heri Westermaier.

Westermaier, kes on 38 aastat töötanud Saksamaal piimatööstustes, üllatus meeldivalt, kui nägi, et tootmine on siin väga heal tasemel.

Eelmisel aastal nõustas sakslasest ekspert Tartumaa puusöetootjat OÜ Meliori.

Söepõletaja Madis Sootsi sõnul tootsid nad koos sakslasega partii puusütt, mille kvaliteet üllatas eksperti. Nüüd ostavad sakslased kogu Meliori toodetud söe ära. ?Meie süsi oli kaks korda parema kvaliteediga, kui tema nõudis.?

Saksa mittetulundusühingu siinse esindaja Dmitri Brunsi sõnul jäävad Saksamaal pensionile täies elujõus väga kogenud tippspetsialistid.

SES ühendab 5300 pensionile läinud tippspetsialisti 400 erialal ja nad nõustavad firmasid 140 riigis. Nad jagavad teadmisi ja kogemusi väikefirmadele ilma honorarita.

Vaid kahele Eesti firmale ei ole suudetud eksperti leida ? tikuvabrikule ja vähikasvatajale. Põhjuseks see, et Saksamaal toodetakse tikke papist ja vähikasvatusega seal ei tegelda.

SESi liikmed ei küsi nõustamise eest tasu. Neil on vaid neli nõudmist: korralik elamispind, toitlustamine, transport töökohta ja taskuraha 80 krooni päevas. Korraliku elamispinna all ei tule mõista viietärnihotelli, vaid piisab mugavustega üürikorterist või toast eramajas.

Hetkel kuum