Börsikommentaar: Eesti aktsiaturg vajaks hädasti uut IPOt

27. juuli 2004, 09:53

Neljapäeval teatas Tallinna Farmaatsiatööstuse suuromanik Grindeks, et teeb väikeaktsionäridele pakkumise, mis toob tõenäoliselt endaga kaasa börsilt lahkumise.

Seega tuli suvega kaks börsilt lahkujat (alates 1. juulist lahkus Tallinna börsi kauplemissüsteemist Estiko) ning juhul, kui Eesti riik oleks järele andnud, poleks võimatu, et ka Eesti Telekom oleks tulevikus võinud börsilt minna.

Eesti väärtpaberiturg pole kahjuks börsikrahhi järgsest nüüdsest juba seitse aastat kestnud letargiast üle saanud ning pärast Eesti Telekomi börsiletulekut 1999. aasta veebruaris pole ühtegi aktsiate avalikku esmaemissiooni (IPO) toimunud. Aga väärtpaberituru arenguks oleksid uued aktsiad börsil vägagi teretulnud.

Selles suhtes oleme maas lõunanaabritest, lätlastest, kelle SAF Tehnika emissioon oli üsnagi edukas. 24. mail toimud emissiooni käigus sai Microlinki endine tütarettevõte 48,8 protsendi aktsiate eest umbes 400 miljonit krooni lisaraha, millest veerand läks Eestist.

Eestis käivad uute emissioonide kohta mitmesugused kuuldused, mida on umbmääraselt kinnitanud ka Tallinna börsi juhtkond, kuid midagi konkreetsemat pole midagi teada. Väärtpaberituru elavdamiseks oleks aga ühte IPOt hädasti vaja. Tegelikult oleks vaja isegi nn ?kuuma? IPOt, nagu see on paari nädala pärast toimub Google?i avalik esmaemissioon Nasdaqil, aga seda on vist liiga palju tahta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing