Erimööbel valmib paari kuuga

Liina Leiten 25. august 2004, 00:00

Sisearhitekt Erik Olle teab oma kogemustest rääkida, et unikaalmööbli valmistajate koormatus käib küll lainetena, kuid üldiselt on tuntumatel tegijatel tööd palju ja tähtajad kipuvad venima küllalt pikaks. ?Kuu ajaga mööblit naljalt ei saa,? sõnab ta. Põhjuseks ehitusbuum, aktiivne laenuturg ning seegi, et erimööbli tegijate oluline sihtgrupp on kruiisilaevad, hotellid, pubid, restoranid, kes enamasti uuendavad interjööri 4?5 aasta tagant.

Pidevalt suureneb ka eramutesse valmistatava tellimusmööbli osakaal, sest varasemast enam saavad inimesed lubada endale unikaalsust. ?Eesti tegijate kvaliteet on muutunud arvestatavaks ? eriti puidu puhul,? lisab veel ühe põhjuse ruumikujundaja Kaire Kemp-Ti?ler. ?Pisut kohmakad võivad veel jääda klaasi ja metalli sõlmed.?

Erimööblitegijaid, keda sisearhitektid soovitada julgevad, on kümmekond. Uutele tulijatele oleks küll ruumi, kuid neil on usaldusväärsust raske tagada. Samuti on häid tislereid raske leida. ?Kui tahad garanteerida head kvaliteeti, tuleb minna nende ukse taha, kes juba koormatud on,? räägib Olle, ?ehkki kõigil on perioode, kus võetakse väiksemaid töid vahele ja neid, kus kedagi näha ei taheta.?

Sisearhitekt Tairo Pärnamets tõdeb seda, et firmad, kel vähem unikaalmööbli tegemise kogemust, võivad küsida kõrgemat hinda kui tuntud ettevõtted, sest praktika vähesus nõuab enam tööd ja katsetusi.

Erimööbli puhul tagab hea tulemuse tellija täpne nägemus, mida ta saada tahab, ning head joonised. Kui viimaseid ei ole, võib töömees teha mööblitüki oma ettekujutuse järgi, mis aga ei pruugi kliendi omaga kattuda. Samas aga kurdab tellimusmööblit valmistava ASi Posteral juhataja Illar Harikas, et noorema põlvkonna sisearhitektid pole kuigi tugevad mööbli konstruktsioonilises osas. ?Sisearhitektid joonistavad ilusa asja valmis, aga kuna nad konstruktsioonilisi lahendusi ei tunne ja koolis tugevusõpetust korralikult saanud ei ole, siis ei tea nad, et sellisena ei saa mööblit valmistada,? selgitab Harikas.

Kui eset hakatakse kasutama tavapärasest erinevates tingimustes ? näiteks küttekeha peal või kõrval, kus puit käitub teisiti, tasub mööblitegijaid sellest teavitada. ?Kui seda teaksime, teeksime mööblit teistmoodi,? lausub Harikas. On juhtunud sedagi, et värskelt valminud ruumid on köetud 40 kraadini, et värv kiiresti kuivaks ? paraku pole mööbel sellise temperatuuri käes olemiseks ette nähtud.

Harikase arvates oleks probleeme vähem ka siis, kui materjalimüüjad jagaksid oma toodete kohta paremini informatsiooni. ?Materjalide maaletoojad ei määra täpselt ära, mida materjal sisaldab. Kas seda tohib elutoas hoida? Kuidas töödeda?? kurdab Harikas. ?On juhuseid, kus inimene on mööblist allergia saanud.?

Alternatiivina tellimusmööblile võivad unikaalsuse hindajad otsida mööblit väikesetiraa?ilist disaintoodangut valmistavatest firmadest. Paraku pole selliseid Eestis kuigi palju.

Pehmet mööblit teeb TT Mang, kellele arvestatavaid konkurente kõrvale pole tekkinud. Sisearhitekt Erik Olle arvates on põhjus selles, et istemööbli valmistamine on riskantne tegevus, mis tahab pidevat tootearendust. Sohva võib küll ilus olla, kuid kui ta pole mugav või vajub kiiresti ära, siis pole temast kasu.

Sisearhitekt Kaire Kemp-Ti?ler nendib, et TT Mang on disainiga ka kaugele eest ära läinud. Lisaks kasutab firma väga häid kangaid. Omast kogemusest teab ta sedagi, et ettevõttes pööratakse tähelepanu järelhooldusele. ?Kui Mangi diivaniga mõne aasta pärast midagi juhtub ? näiteks on vaja kangast vahetada ?, siis võtavad nad selle uuesti teha,? räägib ta. ?Seegi on eelis.?

Kõva mööbli tegijatest väärib märkimist kolm aastat tegutsenud OÜ Hea Ruum sari Incognito. Ka see firma ei tea endal olevat ühtegi otsest kodumaist konkurenti. ?Meie turuletulek sai alguse voodist,? lausub müügi- ja turundusjuht Merle Kapper. Kui üks firma tulevastest loojatest otsis omale voodit ja leidis, et meelepäraste hinnad algavad 30 000?40 000 kroonist, siis oli tühi ni?? leitud. Incognito voodi maksab nüüd neli korda vähem.

Peale voodi, mis on siiani firma populaarseim toode, teeb ettevõte muudki kodumööblit. Toodangu on disaininud sisearhitekt Jan J. Graps. Keskklassi kuuluva inimese rahakotile vastava sarja kõrvale on peagi oodata ka rahakamale kliendile mõeldud eksklusiivsarja.

Sisearhitekt Tairo Pärnamets usub, et peale tuntud tegijate on Eestis palju mööblivalmistajaid, kes teevad alltöövõttu välismaale, mistõttu neist pole kuigi palju kuulda. ?Kes neid aga teab, saab nende kaudu omalegi mööblit tellida,? sõnab Pärnamets.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing