1. märts 2005 kell 22:00

Hea leil nõuab korralikku ventilatsioonisüsteemi

Hea leili eeltingimuseks on läbimõeldud ventilatsioon: värske õhu võtmise võimalus või puukerise puhul korsten. Samuti on väga oluline korralik elektrisüsteem: ühefaasilise elektri ehk vana vooluga saab kütta kuni 6 kW elektrikerist. 8 kW elektrikerise puhul peaks kasutama juba kolmefaasilist voolu.

Väga hea leil on püsiv, mahedalt tuline ja niiskelt värske. Võrdselt halvad on nii liiga kiiresti leiliruumist lahkuv aur kui ka liiga külm keris. See jätab leiliauru külmalt niiskeks. ?Leiliaur peab tegema ruumis ühe ringi ning seejärel väljuma alumisest ehk põrandast mõnikümmend sentimeetrit kõrgemal olevast õhuaugust. Laes on veel teinegi õhuauk, mis avatakse kahe leili võtmise vahel, et saun kiiremini õhku vahetaks ning kuivaks,? räägib saunade ehitusekspert Marko Tamm.

Sama oluline kui aururing on ka sissetulev värske õhk: sauna küttes kasutab keris leiliruumi kuumutamiseks õuest tulevat värsket õhku. Ka leili visates imeb keris nagu pump värsket õhku.

Õige ruumi õhutamine käib tegelikult sisse- ja väljapoole. Parim lahendus on paigutada otse kerise alla või kohale eraldi õhutoru. Selline õhutoru on alati lahti, seda pole vaja sulgeda nagu lae õhuauku. Enamasti asub värskeõhutoru kerise all, hiljuti aga ehitasid Soome saunaeksperdid selle kerise kohale. Elektrikerise puhul on parem just viimane lahendus, sest elektrikerise tennid (kütteelemendid) kasutavad kuumutamisel hapnikku ning kuivatavad nii leiliruumi õhku. Kui keris saab seepeale värsket õhku kerise kivide kohalt, jääb õhk niiskeks ning leil on pehmem ning mitte liiga terav.

Kui leiliruumi ei saa õuest värsket õhku tuua, siis võetakse värske õhk leiliruumi ukse alt. Leiliruumi ukse alla peakski alati jätma kuni viiesentimeetrise sanitaarava, sest sealt tuleb leiliruumi värsket õhku.

Ka kerise põlemisel või elektrikerise tennide kuumenemisel kulub väga palju hapnikku. Kui puukerist köetakse leiliruumist, võtab ahi hapnikku samast ruumist. Seega peaks arvestama, et värske õhu juurdevool peab olema selle võrra suurem. Samuti tekitab puukerise leiliruumist kütmine palju küttesodi ning ruumi puhastamiseks peaks varuma rohkem aega ja kannatust.

Läbi seina köetava puukerise suu asub väljaspool leiliruumi. Sellisel juhul ei võta ahi hapnikku leiliruumist ning saunaline ei pea muretsema täiendava värske õhu juurdevoolu pärast.

Vähem tähtis pole ka leiliruumi kuivatamine, et vältida niiske ruumi haisema hakkamist ja hallituse teket. Lihtsaim viis sauna lõppedes leiliruumi õhutada on jätta leiliruumi uks pärast saunas käiku pärani lahti. Jahtuv keris annab piisavalt soojust ja paneb õhu ringlema, et leiliruumi põrand, lava ja seinad kiiresti kuivaksid. Samuti peaks lahti jätma kõik õhuaugud, mis viivad niiske õhu leiliruumist välja.

Hea leili saamiseks peab leiliruum olema ka korralikult soojustatud ja isoleeritud, et tuline aur leiliruumist välja ei pääseks. Sauna seinte ja lae vahele, voodrilaua alla pannakse kile- ja fooliumikiht ning vähemalt kümme sentimeetrit kivi- või klaasvilla. Sellest peaks piisama, et leiliaur kosutaks saunalise keha, ilma et pesuruumi tekiks udu. Leiliauru surve on küllalt tugev ning leiliruumi soojustamise pealt ei peaks kokku hoidma.

Artikkel valmis Saunamaailma ja saunade ehituseksperdi Marko Tamme abiga.

Autor: Siim Sepper

Hetkel kuum