Romet Kreek • 9. november 2005 kell 22:00

Plaatina hind viimase 25 aasta kõrgeim

Plaatina hind läbis eile esmakordselt 950 dollari taseme untsist. Nii kõrgel pole metalli hind olnud alates 1980. aastast.

Eile pärastlõunal maksis unts plaatina Londonis 956 dollarit, tõustes 1,8 protsenti. Metalli hind tõusis, sest spekuleeritakse, et Euroopa autotootjad vajavad rohkem plaatina katalüsaatorite tootmiseks ning kullassepad vajavad samuti rohkem metalli.

Eurooplased nõuavad tõusnud bensiinihinna tõttu üha rohkem diiselmootoriga sõidukeid. Diiselmootoriga autodele kõlbab katalüsaatori tegemiseks vaid plaatina. Euroopa muudab heitgaaside nõudeid üha karmimaks. Ka kiire majanduskasvuga maad, nagu näiteks Hiina, vajavad üha rohkem metalli, mida kasutatakse kullassepatoodetes ja tarbeelektroonika komponentide valmistamisel. Näiteks kasutatakse plaatina ka arvutiekraanides.

?Nõudlust on nii kullasseppadelt, tööstussektorist kui ka spekulatiivsetelt investoritelt,? ütles eile Suurbritannias asuva Ketteringi väärismetallide analüütik James Moore intervjuus Bloombergile.

Sel aastal on plaatina hind tõusnud 11%, eelmise aasta tõusuprotsendiks tuli 5,9.

Bensiinimootoriga autodes kõlbab katalüsaatoris plaatina asendama ka pallaadium. Seetõttu kipuvad nende metallide hinnad liikuma tandemis. Pallaadiumi untsi hind tõusis eile 3,3 protsenti, 235,50 dollarile.

Hetkel kuum