Villy Paimets • 21. november 2005 kell 22:00

Tarbijate ühistud võtavad käibes juurde

Suurima, ligi 30protsendise käibehüppe on sel aastal teinud Põlva Tarbijate Ühistu, kes avas eelmise aasta detsembris uue kaupluse naaberühistu territooriumil Räpinas. Põlva Tarbijate Ühistu juht Peeter Urman teatas majandustulemusi avalikustades, et eduka tegevuse aluseks on ettevõtte laiendamine ja selle jätkamiseks osteti kinnistu Tartu maakonnas Ülenurmel, kus avatakse uus kauplus juba järgmisel kevadel. Et Põlva TÜ tahab üsna kõvasti laieneda, näitab ka asjaolu, et nad on ostnud kinnistu ka Võru linnas.

Urman ütles, et Ülenurme kinnistu osteti ETK süsteemist. ?See läks nii, et nad (Tartu Tarbijate Kooperatiiv ? toim.) loobusid ostmisest. See oli kunagi Astri oma, aga siis ostis ETK selle ära ja seisis pool aastat, neil on Tartus niigi tegemist küll,? selgitas Urman.

Võru kinnistu aga seisab praegu niisama. ?Sinna ei pidanudki pood tulema,? ütles Urman.

Küsimusele, kuidas Räpina TÜ nende mängumaale trügimise üle elas, vastas Urman: ?Seal on nüüd niisugune asi, et kuna nende majandustulemused on veidi kehvemad, siis nad panid oma varad ETK süsteemi sees müüki, me oleme praegu ainsad, kes huvi tunnevad. Et edukas olla, peavad mahud suured olema, me pakkusime neile ühinemist, aga nad ei tahtnud.?

Urman lisas, et kogu käibe kasv ei tulnud siiski Räpinast. ?Kagu-Eesti ei ole võrreldav Tallinnaga, kus palgad muudkui kasvavad, aga 10?15 protsenti kasvasid meil muud kauplused ka.?

Samas ei ole aga Tallinna ja Põhja-Eesti tarbijate ühistutel nii hästi läinud, näiteks Harju Tarbijate Ühistu käive kasvas mullusega võrreldes 6,6 protsenti. Ühistu finantsjuht Piret Luberg ütles, et käibe ja kasumi kasv jäi tagasihoidlikuks, kuna ühistu renoveeris põhjalikult Aruküla kaupluse. Ühistu juhatuse esimees Heino Reesel ütles, et veidi üle 4 kuu kestnud renoveerimine läks maksma 9,2 miljonit krooni. Septembris avatud poe käive kasvas aga kahekordseks ? kui mullu oktoobris müüs kauplus 0,7 miljoni krooni eest, siis äsja lõppenud oktoobris juba 1,5 miljoni krooni eest.

Hetkel kuum