Anne Oja • 7. detsember 2005 kell 22:00

Arvutitootjad trügivad naaberriikidesse

K-Arvutisalongi tegevjuht Peeter Kargu ütles, et 1. detsembril Helsingi kesklinnas Kamppi kaubanduskeskuses avatud arvuti- ja fotopood pole küll K-Arvutisalongi tütarettevõte, kuid kuulub samadele omanikele.

416 ruutmeetril paiknev pood kannab nime TK Tieto­kone­kauppa & Kuvapalvelu ja pakub laia valikut bränditooteid. ?Kui esimesel poel hästi läheb, avame tuleval aastal Helsingis veel kuus sellist poodi,? kommenteeris Kargu.

Soome arvuti- ja fotopoodide käibeks kavandavad K-Arvutisalongi omanikud tuleval aastal 150 miljonit krooni, mis on pool K-Arvutisalongi omanikfirma ASi Klisseran tänavusest käibest Eestis.

K-Arvutisalongi kaubamärgi all Soomes midagi ei müüda, lisas Kargu, oma toodangust on müügis vaid HCSi kaubamärki kandvad sülearvutid. K-Arvutisalong plaanib Soome turu jaoks välja töötada eraldi tooted koos vastavate kaubamärkidega.

?Kui keskmine Eesti ostja küsib operatiivmälu 512 megabaiti, siis Soome ostja on tunduvalt jõukam ja tahab 1?2 gigabaiti,? iseloomustas Kargu turu erinevust. Uue poe töötajad on palgatud Soomest, kus IT-sektoris valitseb tööpuudus.

Ordi tegevjuht Ülle Kivirähk rääkis, et Ordi keskendus Balti suunale juba selle aasta alguses. ?Omandasime osaluse Leedu ja Läti firmades,? ütles Kivirähk. ?Tulevikus pole välistatud, et laiendame tegevust ka Venemaale või Soome, praegu ei tahaks end aga killustada.?

Aasta lõpus lööb Ordi Läti ja Leedu müügitulemused kokku ja otsustab, kui palju jõudu tuleval aastal kummalegi lõunanaabrile kulutab. Ordi arvutitootmine jääb lähiaastatel Eestisse. Lätis müüakse arvuteid Ordi kaubamärgi all, Leedus pole aga Ordi kaubamärki sel aastal kasutatud, lisas Kivirähk.

Kivirähk iseloomustas Lätit kui Eesti suurust ja Leedut siinsest poole võrra suurema arvutituruna. ?Eesti turg on üsna väike ja meie osa üks kolmandik, pole palju edasi areneda,? põhjendas ta. Läti arvutiäris on palju väikesi kohalikke tegijaid.

Ordi ja MicroLinki kontsernist eraldunud arvutitootja ML Arvutid kasutavad toodangu turustamisel arvukaid jaemüüjaid, sealhulgas ONOFFi ja Enter IT-Marketit.

ML Arvutite turundusjuhi Mart Sepa sõnul näeb ettevõte oma põhituruna Eestit. ML Arvutite omanikule Aivar Paalbergile kuuluv Enter IT-Market plaanib aga tuleval aastal avada esimesed poed Lätis ja Leedus. Täpsed kuupäevad pole veel paika pandud.

Esimese poe avas arvutikaupade jaekett Enter IT-Market 2003. aastal. Tänaseks kuulub ketti 12 kauplust, mille kogukäibeks kujunes eelmisel majandusaastal 44 miljonit krooni.

K-Arvutisalongil on enda ja vahendatava kauba müügiks 21 esindust üle Eesti. Tänavuseks käibeks prognoosib ettevõte ligikaudu 300 miljonit ja kasumiks 7 miljonit krooni.

Hetkel kuum