Tallinnas jätkus langus

Romet Kreek 06. veebruar 2006, 00:00

Kui Riia ja Vilniuse börs said reedel ajutiselt peaaegu jalad alla, siis Tallinna börsil langesid aktsiad vaikselt edasi.

Tallinna börsil polnud küll langus suur - suurim kukkuja oli 2,9 protsendiga Tallinna kaubamaja aktsia.

Riia börsil toimunut vaadates võiks öelda, et olukorra paranemine oli näiline. Suure turuväärtusega Latvijas Gaze aktsia hind tõusis 2,04 protsenti. 379 miljoni latise (8,5 miljardi kroonise) turuväärtusega ettevõtte aktsia hinna tõusmiseks piisas kahest tehingust kogukäibega 760 latti (17 tuhat krooni). Valdav värv börsil oli jätkuvalt punane. Tõsi küll, nii suuri miinusmärgiga muutusenumbreid enam näha polnud.

Vilniuse börsi vaadates oli üldmulje parem. Tõusjaid ja langejaid tuli enam-vähem võrdselt.

Ilmselt ostsid investorid valitud aktsiaid ning spekulandid spekulatiivseid aktsiaid "madalalt".

Lisaks kahtlusele Balti-suunalistest fondidest raha väljavoolu suhtes võib languse põhjusena välja tuua täiesti rutiinse kasumivõtu. Nagu selgus, on Leedu maksusüsteem Eesti omast investorisõbralikum. Kui meil peab eraisikust investor aktsiate müügist saadavalt tulult igal juhul tulumaksu maksma, siis Leedus on lood teistsugused. Kui Leedu eraisik hoiab aktsiat enam kui aasta aega ja müüb seejärel, on tulu kapitalikasvult maksuvaba. Mõni ime siis, et Leedus on väikeinvestorid aktiivsemaks muutunud. Sealne aktsiaturg on hästi tõusnud, miks mitte võtta kasumit? Kui kasumivõtt on muutunud massiliseks ja aktsiad on potentsiaalsete ostjate seisukohast kallid, tulevadki aktsiate hinnad allapoole. Vilniuse ja Tallinna börsi viimase aja liikumised on sarnased. Vilniuse börsil võib lugeda languse kestvuseks juba neli kuud. Riia börs tegi alles jaanuaris tipu ja on sealt päris järsult kukkunud. Samas pole juhtunud midagi kohutavat, indeks on väärtuselt alles seal, kus ta oli kolme kuu eest. Ka Tallinna börsi kohta võib öelda, et nelja kuu eest oli turu tipp, sellest edasi on iga järgmine lühiajaline tipp olnud eelmisest madalam ja ka põhjad on kogu aeg madalamale langenud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing