PM: Uute põlevkivikaevanduste rajamine jääb ajutiselt seisma

10. veebruar 2006, 07:42

Valitsus toetas eile seadusemuudatust, mis paneb uute põlevkivi kaevelubade väljaandmise seisma seniks, kuni riik jõuab üle vaadata oma põlevkivivaru.

Praegu kaalub riik 13 uue põlevkivi kaeveloa väljaandmist. Kui valitsuse heakskiidu saanud seadusemuudatus Riigikogus läbi läheb, saavad keskkonnaametnikud õiguse keelduda uute lubade väljaandmisest kuni põlevkivi riikliku arengukava kinnitamiseni, kirjutab Postimees.

Viru Keemia Grupi (VKG) arendusdirektor Jaanus Purga märkis, et uute kaevelubade väljastamise peatamine annab eelise firmadele, kel luba juba käes.

«Nende firmade ja kaevelubade väärtus tõuseb hüppeliselt,» ütles Purga. «Samas langes valitsuse otsusega järsult põlevkivi sisaldava ja karjääriviisilist kaevandamist võimaldava maa hind, kuhu kaevelubasid veel antud ei ole.»

VKG on esitanud viie uue kaeveloa taotluse.

Eesti Põlevkivi andmeil on Eestis põlevkivi kaeveload viiel ettevõttel: Kunda Nordic Tsement, VKG, Kiviõli Keemiatööstus, Merko Kaevandused ja Eesti Põlevkivi.

«Meie andmetel on kõigil kaevandusloa saanud ettevõtetel praegu kaeveressurssi viieks kuni kümneks aastaks,» lausus Eesti Põlevkivi juht Mati Jostov. Ka Eesti Põlevkivi taotleb praegu uusi kaevelube.

Keskkonnakaitsjate kõrval on ka nn põlevkivivaldade juhid häälekalt uute kaevanduste rajamise vastu protestinud. Et aga nafta hind tõuseb peadpööritava kiirusega, on ettevõtjad väga huvitatud uute põlevkiviõlitehaste rajamisest ja vanade laiendamisest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing