Eda-Liis Kann • 10. aprill 2006 kell 22:00

Kahe päevaga üle miljoni .eu domeeni

Eestis ainukesena Euroopa Liidu ülemdomeeni akrediteeritud registripidaja staatust omava Zone Media esindaja Ardi Jürgensi sõnul on nende kaudu kolme päevaga registreeritud Eesti ettevõtetele ja eraisikutele 900 domeeninime.

Kokku on aga Eestis eilse hommiku seisuga aktiivseid .eu-domeene 1245.

Kõige esimene .eu-domeeni saaja Eestis oli Baltika, kes sai oma .eu-domeeni kätte enne seda, kui registreerimine vabaks muutus. Alates eelmisest reedest võib aga igaüks, kes elab Euroopa Liidus, taotleda nime registreerimist tippdomeeni .eu all põhimõttel "kes ees, see mees".

.eu-domeeninime atraktiivsust põhjendas Jürgensen Eesti ettevõtete suure huviga eksporditurgude vastu: ".eu-domeeninime kasutamine võimaldab ettevõttel end välispartnerite ja klientide jaoks identifitseerida Euroopa Liidu majandus- ning kultuuriruumi liikmena."

Teiseks domeeninime registreerimise põhjuseks on Jürgenseni sõnul vajadus kaitsta oma kaubamärke ja ettevõtte muid identifikaatoreid väärkasutuse eest. Kuna .eu-domeeninime registreerimine on nüüd vaba, siis võimaldab see tiheda konkurentsi situatsioonis teatud rehepaplust, konkurendi nime endale registreerimise ja kasutussepaneku kaudu otsingumootorites tähelepanu endale juhtimist.

Seetõttu registreerivad ettevõtted ja riigiasutused praegu nende jaoks olulisi nimesid, mida nad kohe võib-olla kasutusse võtta ei tahagi, kuid ei soovi ka jätta vabaks konkurendi või spekulandi jaoks.

.eu-domeenimede populaarsust kasvatab Eestis ka meie maatähisega .ee-lõpuliste domeenide registreerimise konservatiivne poliitika. Eesti maatähisega domeene pole tavaettevõtjal võimalik endale registreerida rohkem kui üks, mis mitme tegevussuunaga või mitut olulist toodet või teenust pakkuvale ettevõttele on olnud oluline piirang.

Samuti pole teise astme alamdomeeni (näiteks kujul nimi.ee) võimalik enesele registreerida eraisikul või Äriregistris registreerimata füüsilisest isikust ettevõtjal.

Domeeni registreerimine maksab 295 krooni. Varem sai .eu-domeeni registreerida sisuliselt vaid ärinime või kaubamärgi alusel. Lisaks võis registreerida ka riigiasutuste ja haldusterritooriumite nimesid.

Näiteks registreeris Baltika oma .eu-domeeni Euroopas kaubamärgi alusel. Baltika kiirustas taotlusega, sest puudus teadmine, kui palju sarnaste nimedega märke võib olla registreeritud teistes Euroopa riikides, selgitas võidujooksmist ASi Baltika turundusjuht Anu-Mall Naarits.

Baltika esitas 15. novembri hommikul taotlused otse www.zone.ee koduleheküljel olevasse taotlusvormi. "Selleks ajaks olid ära toodud ka patendiametist meie kaubamärkide registri väljavõtted, et need kohe tõendusmaterjalina ära saata," selgitas Naarits, kelle sõnul võttis esmakordselt Euroopa Liidu bürokraatiaga kokku puutumine pisut kõhedaks. "Lihtsad reeglid - ära klammerda pabereid, ära murra neid kokku, iga domeeni taotlus omaette ümbrikusse jms - olid esitatud sellises kategoorilises vormis, nagu üritaksid kuritegu sooritama hakata," rääkis Naarits.

7. detsembril olid Baltika taotlused registreeritud andmebaasis EURid. Esimesena saabus baltman.eu kohta info, et domeen www.baltman.eu on aktiveeritud ning Baltika rahvusvahelise aadressiga kodulehekülg oligi valmis.

"Alates eelmisest reedest on aga domeeni taotlemine palju lihtsam ja bürokraatiat enam tellija poolel pole," kinnitas Jürgens.

Praegu tuleb lihtsalt minna teenusepakkuja lehele https://www.zone.eu ja täita avaldus.

Kalev esitas taotluse .eu-domeeni registreerimiseks kohe, kui selleks võimalus avanes, ehk möödunud aasta lõpul.

Sel perioodil said registreerimistaotlusi esitada vaid kaubamärgiomanikud, mistõttu tookord aitas Kalevit nendes küsimustes patendivolinik. Praeguseks on lisaks domeenile www.kalev.eu registreeritud veel paar Kalevi kaubamärgiga seotud domeeni.

Alates tänasest kasutab Kalev ka e-posti aadresse lõpuga kalev.eu, senised aadressid toimivad teatud üleminekuaja uutega paralleelselt. .eu-domeeni omamist peab kommivabrik Kalev oluliseks ning vajalikuks, kuna on osa Euroopa majandusruumist.

Kalevil on valmimas ka uus ingliskeelne kodulehekülg, kus arvestame senisest enam võõrkeelsete külastajatega.

Neile luuakse eraldi alamlehed.

Hetkel kuum