Ameerika investeerimispankur soovitab tuua Eesti riigifirmad börsile

08. november 2006, 11:39

Paljude eestlaste vara haldava USA
investeerimisfirma T. Rowe Price Global Investment Services president Todd
Ruppert leiab, et väikest valikut Tallinna börsil võiks suurendada
riigiettevõtete börsile toomisega.

T. Rowe Price on suurim eestlaste varade haldaja väljaspool Eestit, kokku on firma hallata üle 300 miljardi dollari eest varasid.

Intervjuu T. Rowe Price'i globaalse äri juhi Todd Ruppertiga

Milline on Teie suhe Eestiga ja kuidas hindate meie majanduskeskkonda?
Käisin Eestis esimest korda 1991. aastal. Ma armastan seda maad ja seal elavaid inimesi. Eesti kasvu taga on olnud kolm asja - otsesed välisinvesteeringud, sisetarbimise kasv ja maksusüsteem. Peamiseks riskiks on odava tööjõu eelise hääbumine ning oskustööjõu vähesus.


Teie ettepanekud?
Te peate lihtsustama välismaalaste tööle palkamist ja säilitama agressiivse maksumäära. Mind teeb murelikuks, kui Eestis räägitakse maksusüsteemi muutmisest. Sellel oleks Eestile kohutavad tagajärjed.


Kuhu Te Eestis investeeriksite?
Praegu meil Balti aktsiaid ei ole, kuigi oleme investeerinud Lääne-Euroopa ettevõtetesse, mis tegutsevad Balti turul, nagu SEB. Meil olid suured osalused Eesti Telekomis ja Hansapangas, aga me müüsime need maha.
Eestis tuleb vabu aktsiaid turule väga vähe, mistõttu miljonite dollaritega on siin raske midagi peale hakata. Siiski, viimasel ajal on toimunud mõned IPOd, nagu Olympic Group, kus vabade aktsiate arv on meile juba paljulubavam. Jälgisime huviga ka Tallinki emissiooni, aga pidasime hinda liiga kõrgeks.


Kas Olympic Casino edu börsil näitab, et eestlastel on raha, mida investeerida?
Eks igal pool leidub inimesi, kes tahavad kiirelt rikkaks saada. Samas pole asi nii roosiline, kui vaadata kas või Hansapanga ülevaadet, mille kohaselt 50% nende tüüpkliendi maksudejärgsest tulust kulub krediitkaardivõla ja kodulaenu tasumisele. Kui palgad tõusevad, on kõik korras. Aga kui majanduskasv hakkab aeglustuma, siis tekivad probleemid.


Kas soovitaksite riigifirmad börsile tuua?
Riigifirmade börsile toomine teeks Eesti börsi kahtlemata atraktiivsemaks. See oleks igapidi arukas, sest majandusarengut viivad edasi kapitaliturud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. November 2006, 11:39
Otsi:

Ava täpsem otsing