14. detsember 2006 kell 22:00

Razumovski astub varsti kohtu ette

Eelmise aasta mais puhkenud pistiseskandaal veterinaar- ja toiduametis jõudis eile järgmisesse faasi. Riigiprokurör Laura Feldmanis saatis kohtusse ameti peadirektori asetäitja Vladimir Razumovski süüdistusakti. Praegu ühes Eesti konsultatsioonifirmas töötavat Razumovskit süüdistatakse 23 330 dollari (ligi 300 000 krooni) altkäemaksu võtmises 146 termovagunitäie külmutatud kala Venemaale ja Ukrainasse saatmise eest. Termovagunites on kala transportimine keelatud, kuid kuna sinna mahub 16 tonni rohkem kala võrreldes lubatud külmutusseadmetega vagunitega, on selge, miks kalakaupmehed just termovaguneid kasutada tahtsid.

"Kindlasti süütu," kostis pärimise peale Razumovski, kes kõne ajal viibis Venemaal komandeeringus. Ta rääkis rahulikult, kuidas ta 15 veterinaarametis töötatud aasta jooksul on endale nii sõpru kui ka vaenlasi koguda jõudnud. "Arvan, et oli pealekaebus," ütles ta ning eitas igasugust altkäemaksu võtmist.

Toimikute järgi, mida Razumovski ütleb end näinud olevat, pole tema vastu ka ühtegi tunnistajat ning seega vaevab tema pead küsimus, kuidas süüdistus esitati, kui ainult arvatakse, et ta pistist sai. "Kahju, et süüdistus esitati. Teisest aspektist on jälle hea, et see asi ükskord lõpupoole hakkab jõudma," ütles ta, lisades, et tunneb muret ka nende aastate pärast, mil kohus tema asja üle vaatab.

Oma uue töökoha kohta ütles ta, et nõustab Eesti ja Venemaa ettevõtteid toidu tootmisega seotud küsimustes.

Koos Razumovskiga läheb kohtu alla üheksa eraisikut, kellest kahte süüdistatakse altkäemaksu vahendamises ja seitset altkäemaksu andmises. Samuti süüdistatakse kuut äriühingut altkäemaksu andmises. Milliste ettevõtetega on tegemist ning mis nime kannavad kohtu alla astuvad inimesed, riigiprokurör Feldmanis uurimise huvides öelda ei tahtnud.

Pistiseafääri uurimise ajaks võeti Vladimir Razumovski vahi alla. Pärast seda on veterinaarametnikud asunud eriti täpselt kalaekspordiga seonduvaid õigusakte täitma, misjärel kalaeksport Ukrainasse lausa takerdus. Varem käis eksport sujuvalt.

Razumovski töötas veterinaar- ja toiduametis edasi ka pärast vahi alt vabanemist, tõsi küll, vaid nõunikuna. Praeguseks on ta veterinaarametist lahkunud.

Autor: Gert D. Hankewitz

Hetkel kuum