Vangla asemel presidendiks

Peeter Raidla 02. aprill 2007, 00:00

Harvanähtava häälteenamusega (96,4%) Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) presidendiks saanud Aivar Pohlak jättis valimisjärgsetes intervjuusid mainimata ühe olulise asja - jalgpalliliit on sisuliselt pankrotis. Tsiteerin audiitor Ene-Riika Kogeri hinnangut viimase majandusaasta aruandele: "MTÜ Eesti Jalgpalli Liit kohustused ületavad varasid 3 korda, mis võib olla takistuseks tegevuse jätkamisele."

EJL netovara on mitu aastat järjest kohutavas miinuses, 2006. a lõpu seisuga koguni 29,5 miljoni krooniga. Kohustused, millel pole erilist varalist katet, on kasvanud ligi 44 miljoni kroonini.

MTÜde seadus ütleb, et juhatus peab esitama pankrotiavalduse, kui selgub, et ühingul on vähem vara kui võetud kohustusi. Selle avalduse esitamata jätmise eest on vastutav juhatus eesotsas oma värske presidendiga. Karistusseadustik ütleb ka välja, mis sellele peaks järgnema: "Seaduses sätestatud pankrotiavalduse esitamise kohustuse täitmata jätmise eest karistatakse rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega."

Käesoleval aastal tahab Pohlak sooritada ennenägematu hüppe, kavatsedes mitu aastat järjest 32-36 miljoni krooni vahel olnud tulubaasi viia üle 72 miljoni krooni. Lootus rajaneb UEFA ja FIFA võimalikel toetusrahadel ning Eesti-Inglismaa kohtumise teleõiguste müügil.

Sama eelarve kulutuste real on aga ligi 25 miljoni krooni kõrval kirjas "saadud ettemaksed varasematest aegadest". Kui uskuda EJLi bilanssi, siis on see raha ammu ära kulutatud. Kuidas on võimalik ühte ja sama raha mitu aasta järjest kulutada? Vägisi jääb mulje, et EJL 2007. a tulude-kulude kava seisab hanejalgadel, mis võib netovara veelgi suuremasse miinusesse viia.

Sellele, miks EJL ei suuda kuidagi positiivselt välja tulla, on lihtne seletus. Lõviosa summadest on läinud musta auku - ikka veel pooliku Lilleküla jalgpallistaadioni alla. Läinud aastal, mil Pohlak sai taas staadioni ainuomanikuks, lisandus sealsele kinnistule riigi osaluse väljaostuks võetud laenu katteks 100 miljoni krooni suurune hüpoteek, mis aga - nagu eelmisedki hüpoteegid - jääb ASi FCF Lilleküla Jalgpallistaadion bilansis kajastamata.

Kogu segaduse võti peitub aktsiaseltsi omaniku ehk jalgpalliklubi FCF majandusaasta aruandes, mis aga jääbki avalikkuse silmade eest ilmselt igaveseks varjatuks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing