22. mai 2007 kell 8:39

Kõige rohkem küberpiraate tegutseb Venemaal

Rahvusvahelise uuringufirma IDC avaldatud ülemaailmse tarkvarapiraatluse uuringu andmetel oli Eestis ebaseadusliku tarkvara osakaal 2006. aastal 52 protsenti. Eesti lähinaabritest on kõrgeim piraatluse tase Venemaal (80%), Leedus (57%) ja Lätis (56%).

Madalaim piraatluse tase oli Eesti lähinaabritest Rootsis (26%) ja Soomes (27%). Kokku hõlmas IDC uuring 102 riiki.

Hoolimata aastaga kaks protsenti langenud piraatluse tasemest jäi Eestil maksude ja ettevõtlustulu näol saamata hinnanguliselt 184 miljonit krooni.

Riigikogu majanduskomisjoni liikme Hannes Astoki sõnul ei ole uuringu tulemused Eesti majandusele rõõmustavad, sest kõrge piraatluse tase pidurdab meie majanduskasvu ning muutumist teadmistel ja tehnoloogial põhinevaks riigiks. "Kui tahame muutuda innovaatiliseks majanduseks ning saada Eestis enam tulu ajudega tehtud töölt, siis peame jäägitult austama vaimset omandit ja järjekindlalt kaitsma autoriõigusi nii tööl kui kodus," selgitas Astok.

Tarkvarapiraatluse tase Kesk- ja Ida-Euroopa regioonis (68%) on jätkuvalt oluliselt kõrgem kui Lääne-Euroopas (34%) ja Põhja-Ameerikas (22%). Vaatamata piraatluse taseme üheprotsendilisele langusele, kasvasid Kesk- ja Ida-Euroopas IT-sektori kiire arengu tõttu piraatlusest tulenevad majanduskahjud aastaga 9,9 miljardilt kroonilt 47 miljardile.

Madalaima piraatluse tasemega riigid Kesk- ja Ida-Euroopas on Tšehhi (39%), Ungari (42%) ja Slovakkia (45%).

Ülemaailmselt oli 2006. aastal keskmine piraattarkvara osakaal 35 protsenti ning sellest tulenev majanduskahju kokku 460 miljardit krooni.

Hetkel kuum