Vähi partnerid Peterburist ostsid Sillamäe plastitehase

Polyformi juhatuse esimees Valeri Rõžkov kinnitas, et omanikuvahetus tehase arengus mingeid erilisi muudatusi kaasa ei too. "Jätkame eelnevalt kavandatud arenguprogrammi täitmist," kinnitas Rõžkov. Müügitehingu üksikasjadest ega hinnast ei soovinud ta rääkida, tõdedes vaid, et paljuski oli müük tingitud Polyformi senise suuromaniku Anatoli Demenko soovist oma vanuse tõttu aktiivsest äritegevusest eemale tõmbuda.

Septembris 69aastaseks saav Demenko oli tehase hing ja ideoloog 1991. aastast kuni eelmise aasta lõpuni, kui Polyform maha müüdi, misjärel Demenko juhatusest lahkus.

Kui kogu aktsiapakk läinud aasta lõpus Katkovi ja Malovi firmale Sillamäe Plastic maha müüdi, kuulus Demenkole veidi üle 81 protsendi aktsiatest. Äripäeva arvestuste kohaselt võis Polyformi 100 protsendi aktsiate hind olla 100-120 miljonit krooni või isegi üle selle. On ju ettevõtte äriseis igati hea ja ainuüksi jaotamata kasumi jääk ulatus müügi ajal üle 70 miljoni krooni. Seda enam, et Polyformi viimase viie aasta puhaskasum on jäänud 6-13 miljoni krooni vahele. Demenko kinnitust Äripäeva pakutud müügihinnale ei õnnestunud saada.

Katkovi ja Malovi äripartner Tiit Vähi ei soovinud kompanjonide uutest plaanidest kõnelda. "Ma ei ole nende infoesindaja," tõrkus Vähi. "Saan vaid öelda, et olen tehinguga kursis, ja kinnitada, et nad mõni kuu tagasi Polyformi ostsid."

Katkovi ja Malovi siinsete firmade juhatuse liige, Eclexi õigusbüroo juht Piret Sepp oli samuti napisõnaline. Küsimusele, kas Äripäeva arvutatud ostuhind 100-120 miljonit krooni on tõelähedane, vastas Sepp: "Peaaegu."

Peterburi ärimehed Andrei Katkov ja Jevgeni Malov panid oma rikkusele aluse Kiriši naftatöötlemistehases, kus neil õnnestus 1980. aastate lõpus kogu naftasaaduste müük enda kätte haarata.

Kiriši nafta- ja keemiatoodete ekspordifirmast, kus Katkov ja Malov olid koos kurikuulsa Gennadi Timšenkoga kolm asedirektorit, kasvas välja nüüd juba erafirma Kinex, mis vahendas suurt osa 1990. aastatel Eestit läbinud kütusetransiidist. Ligi pooled Muuga sadamasse jõudnud kütuserongid kuulusid samade meeste raudteefirmale Link Oil.

Kui Kinexi ja Link Oili äri eri põhjustel soikus ning kolme mehe teed lahku läksid - Timtšenko elab ja toimetab juba aastaid Šveitsis -, pöörasid Katkov ja Malov oma pilgu Sillamäele. Paljuski just tänu nende investeeringutele on Sillamäe sadamast kujunenud lühikese ajaga elav transpordisõlm.

Pool ASist Sillamäe Sadam kuulubki neile (ülejäänud 50% aktsiatest on endiselt Tiit Vähi juhitava Silmet Grupi käes). Katkovi ja Malovi valdusfirmade omandis on ka sealsamas tegutsevad Sillamäe Oil Terminali kütusemahutite kompleks ja Silbunkeri punkerterminal, lisaks veel pool üldterminalina tegutsevast SilStevest.

Äripäeva arvutuste kohaselt on Katkov ja Malov Sillamäe sadamasse ja seal tegutsevatesse terminalidesse investeerinud juba ligi miljard krooni. Raha on tulnud meeste investeerimisfirmadest, mis on registreeritud Luksemburgis.

Hetkel kuum