26. juuni 2007 kell 7:25

Euroopa keskpank: euro jääb dollarile veel alla

Dollariga võrreldes on euro tähtsus maailmas mõnevõrra järgi andnud - juhtiv valuuta on jätkuvalt USA dollar, kirjutab Euroopa Keskpank oma ülevaates euro rahvusvahelisest rollist.

Eelkõige on euro tagurdamist näha võlakirja- ja valuutaturgudel, kirjutab Wall Street Journal.

Euro osakaal rahvusvahelisel võlakirjaturul on esmakordselt ühisraha käibelevõtust kahanenud. Detsembris lõppenud 18 kuu pikkusel perioodil kahanes see 2,5 protsendipunkti võrra 31,4%le. Nähtavaim oli langus pikaajaliste võlakirjade osas, kus USA kõrgemad intressid on toetanud nõudlust dollaris välja lastud võlakirjade järele.

Ka valuutaturul on euro osakaal vähenenud. Vaatlusalusel perioodil on euro osa igapäevastes arveldustes kahanenud varasemalt 41 protsendilt 39%-le. Dollari osa on jäänud stabiilseks 92,5 protsendile. (Osaluste summa on 200, sest valuutade kohta peetakse eraldi arvestust)

13 eurotsooni riigi ekspordis on euro osakaal stabiliseerunud, kuid impordis on see vähenenud. See võib olla seotud arengutega energiaturul, leiab keskpank. Nafta ja mitmete muude toorainetega kaubeldakse USA dollaris.

Kui läinud aasta lõpul oli käibel olevate dollarite väärtus võrreldav eurokupüüridega, siis väljaspool USAd ringlevate dollarite väärtus on 4-6 korda suurem kui väljaspool eurotsooni kasutusel olevate eurode väärtus, näeb Wall Street Journal täiendavat kinnitust dollari liidripositsioonile. Samas tõdeb Euroopa Keskpank, et euro järele püsib tugev nõudlus, sest viis aastat peale kasutuselevõttu ei näi "järelevõtuprotsess" dollarile veel lõppenud olevat.

Oluliselt on euro kasutus kasvanud Kesk- ja Ida-Euroopas, kus nii firmad kui majapidamised järjest sagedamini tehingutes eurot kasutavad.

Hetkel kuum