Lasteteater täiskasvanutele

Jaana Pikalev 03. august 2007, 00:00

Olete kunagi televiisori ees istunud ja tundnud, et oskate ette ennustada, mis filmis või saates juhtuma hakkab?

Ega inimene tegelikult ei mõtle, istub televiisori ees kott peas ja neelab taju kaotades fantastikat arendamata oma vaistu. Teleka ette jäetud lapsed omandavad meelelahutuse asemel ebareaalseid lollusi.

Kõike seda püüab linnateatri noorlavastaja Mart Koldits edasi anda oma magistritöölavastuses Proffet, mis esietendus juuli viimastel päevadel ja mis kujutab endast mittenarratiivset teatrit.

Ehkki tükk on välja reklaamitud kui Eduard Vilde romaanile "Prohvet Maltsvet" toetuv etendus, tuleb kohaletulnutel eakamatel külalistel pettuda. Baastekstist on alles jäänud vaid väike piisk.

Selle eest aga nooremale publikule, kel viitsimist kaasa mõelda ja analüüsida, pakub etendus kustumatu mulje.

Tinglikult viieks osaks jagatud lavastus Albus Kukenoosi viljakuivatis on meeletult naljakas. Pantomiimika, sõnatu tsirkus laval vaheldumisi keerulise ning teadusliku mõisteseletusega videoklippide näol muudab vaataja sisu suhtes eriti valvsaks - kui kohapeal kohe ei mõistagi, mida näitlejad tahavad järgmise sisukorrapunktiga ette kanda, vaevab vaatajat kas või terve kodutee küsimus, kes on Proffet?

Ei maksagi kõne all olevat etendust kaema minna, kui meeled pole erksad ja puhanud analüüsivaks mõtlemiseks. Lavastaja jätab igale indiviidile ruumi juurdlemiseks.

Üldsegi ei pane imestama, et Mart Koldits ise nimetab Proffetit lasteteatriks täiskasvanutele, sest just vanemale generatsioonile, kes pole infoühiskonnas üles kasvanud, võib lavastus modernse lähenemise tõttu kaugeks jääda.

Olgu öeldud, et ka lihtsakoelisena näivad pappkastidest dekoratsioonid pappkastide näol sobivad kogu kupatuses kui rusikas silmaauku, sest lõppude lõpuks pole ettenägelikele külastajatele rohkemat vajagi.

Ilmtingimata on kogu Proffeti trupp suure töö ja vaeva eest ära teeninud kiidusõnad. Ka elav muusika laval nõuab pärast etendust avalikkuse suuremat tähelepanu - see köidab.

Tahaks öelda, et selle suve lavastustest on see tükk noorele kultuurisõbrale parim elamus. Cum laude, Mart, cum laude!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing